TRIO PÅ BRYGGA. Ove Pedersen, Marthe Halvorsen og Fredrik Siggerud bidro til god stemning på brygga mandag kveld. Foto: Kenneth Strømsvåg
TRIO PÅ BRYGGA. Ove Pedersen, Marthe Halvorsen og Fredrik Siggerud bidro til god stemning på brygga mandag kveld.

Mil etter mil for konsert

Marthe Halvorsen må sies å ha lagt ned en jobb for å underholde på brygga. Reisen gikk fra Montreal i Canada til Rognan.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: Musikk i Nordland sin "Sommerbåt" gjestet Rognan mandag kveld. I stedet for saltmat, søtmat, penger og gull var fartøyet lastet med en opplagt Marthe Halvorsen.

- Dette har vært en veldig fin kveld, med et hyggelig publikum. Ordentlig koselig å få komme hit og holde konsert, sier Marthe, like etter teppefall for den timeslange gratiskonserten på brygga.

Norsklærer i Canada

Det var definitivt ikke gjort i en håndvending, det å "komme hit". 37-åringen fra Fauske er nemlig bosatt i Canada. I Montreal. Der går det i det å skape musikk, frilansing og undervise i norsk. For kanadiere som vil lære seg det. Og dem er det mange av.

- Det er stor interesse i Canada for det nordiske, så også norsk, så da har det vært fint for meg å kunne bidra med den typen voksenopplæring. Spesielt i et år, og vel så det, der denne pandemien har satt en stopper for musikk-livet.

KOM I EGEN BÅT. Mattis Linde ankom brygga og konserten i en trebåt han har satt i stand selv. Dette smykket av en båt er laget av mahogny. Foto: Kenneth Strømsvåg
KOM I EGEN BÅT. Mattis Linde ankom brygga og konserten i en trebåt han har satt i stand selv. Dette smykket av en båt er laget av mahogny.

To på rad

Midtveis i juni ankom Halvorsen sitt hjemland. Etter ti dagers karantene kunne hun så smått begynne å gjøre seg klar for turneen med Musikk i Nordland og nyvinningen "Sommerbåt".

- Jeg er en av de heldige som får være med på dette. To konserter skal jeg holde. Det er denne i dag, og så venter en på Arnøy. Deretter er det andre som overtar stafettpinnen, forteller Marthe.

Hygge for seks par ører

Omtrent 55 par ører fikk med seg musiseringen til Marthe Halvorsen, akkompagnert av Fredrik Siggerud (bass) og Ove Pedersen (gitar).

BRYGGE-HYGGE. Sverre Stranger (9), Torill Stranger, Ivar Stranger (7), Bjørg Henningsen, Norleif Henningsen og Jon Stranger benyttet anledningen til å få med seg en gratis konsert etter en varm dag i Saltdal. Foto: Kenneth Strømsvåg
BRYGGE-HYGGE. Sverre Stranger (9), Torill Stranger, Ivar Stranger (7), Bjørg Henningsen, Norleif Henningsen og Jon Stranger benyttet anledningen til å få med seg en gratis konsert etter en varm dag i Saltdal.

Seks av disse var familien Henningsen/Stranger. Pater familias Norleif gleder seg over besøk sørfra, av datteren Torill, barnebarna Sverre og Ivar og svigersønnen Jon.

- I dag passet det fint med en liten konsert her på brygga. Jeg må innrømme at jeg ikke kjente til artisten fra før, men dette var absolutt fint å høre på, sier Norleif Henningsen, til istemmende nikk fra datteren.

- Fint for oss alle. En stille og rolig konsert, konkluderer Torill Stranger.

PÅ SCENEN. MF 'Oscar Sund' gjorde jobben som scene for Ove Pedersen og Marthe Halvorsen. Foto: Kenneth Strømsvåg
PÅ SCENEN. MF "Oscar Sund" gjorde jobben som scene for Ove Pedersen og Marthe Halvorsen.

Les mer om konserten i onsdagens papiravis.

Powered by Labrador CMS