TO DAGER. Det var satt av to dager til behandling av voldssaken, hvor en 19-åring fra Saltdal sto tiltalt. Her er aktor i saken, politiadvokat Øyvind André Rengård (t.v.) og mannens forsvarer, advokat Tor Haug. Foto: Frida Kalbakk
TO DAGER. Det var satt av to dager til behandling av voldssaken, hvor en 19-åring fra Saltdal sto tiltalt. Her er aktor i saken, politiadvokat Øyvind André Rengård (t.v.) og mannens forsvarer, advokat Tor Haug.

Voldstiltalt endret livsstil

En tiltalt 19-åring hevder han har sluttet å drikke og begynt å studere bibelen.

Publisert Sist oppdatert

BODØ/SALTDAL: 19-åringen fra Saltdal sto tiltalt for tre tilfeller av vold, samt to tilfeller med ordensforstyrrelse i Bodø. Selv erkjente han straffeskyld for noen av punktene. To av voldstilfellene klarte han imidlertid ikke å huske.

Jehovas vitne

Dette er ikke første gang at 19-åringen må møte i retten på grunn av vold.

- Jeg har endret livsstil, forteller han, og sier at han har flyttet til en kommune lenger sør i landet, hvor han jobber på gård.

- Jeg har også begynt å studere bibelen, og håper at jeg får bli medlem av Jehovas vitner etter hvert, sier han i retten.

Han hevder at dette er noe han har hatt lyst til lenge, men at det har vært umulig på grunn av hvordan livet hans har vært.

Jaget med kniv

I forhold til tiltalen er det bare én episode han sier at han husker.

Fredag 2. mars fikk han en telefon fra en kompis om at de hadde blitt jaget av en person med kniv.

Dette er bakgrunnen for at 19-åringen drar til denne personen sammen med noen andre kompiser.

- Han ville at vi skulle gå, men jeg ville vite hva som hadde skjedd, forklarer 19-åringen.

Knespark i ansiktet

Han forteller videre at han fulgte etter fornærmede inn på et rom, hvor han senere slo til han i ansiktet. For så å sparke ham i ansiktet med kneet.

- Hvorfor slo du, spør dommeren.

- Jeg er dum, svarer tiltalte.

- Det høres jo helt idiotisk ut, og det er det jo også, fortsetter han.

Husker lite

Verken vitner i saken eller fornærmede selv kan med sikkerhet si hva som faktisk skjedde.

- Både fornærmede og tiltalte var veldig aggressive, sier et vitne.

Fornærmede forteller at han husker svært lite fra kvelden. Da politiet avhørte ham på sykehuset lå han med hjernerystelse, og husker ikke engang at han snakket med dem.

Sluttet å drikke

Felles for voldsepisodene er at tiltalte har vært full.

- Jeg tåler ikke sprit. Da klikker det for meg. Jeg blir aggressiv og gjør mye dumt, sier tiltalte, som også forteller at han hadde drukket sprit denne dagen.

Nå hevder han imidlertid at han har lagt alkoholen på hylla.

Powered by Labrador CMS