KOM MED INNSPILL. Leder i Saltdal ungdomsråd, Aksel Vestavik, var til stede under kommunestyremøtet for å få med seg hva som skjer.. Foto: Maria Trondsen
KOM MED INNSPILL. Leder i Saltdal ungdomsråd, Aksel Vestavik, var til stede under kommunestyremøtet for å få med seg hva som skjer..

- Viktig å se på avvikene

Saltdal kommune skal gjennomføre en undersøkelse for trivsel blant ungdomsskoleelever.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: Kommunestyret har vedtatt at de skal gjennomføre Ungdata-undersøkelse for elevene i ungdomsskolen i løpet av første del av vårhalvåret.

Undersøkelsen som vil ta rundt to uker, skal gi et viktig bilde av levekårene for ungdom i Saltdal kommune.

- Forbedringspotensial

Undersøkelsen skal kunne brukes som et kunnskapsgrunnlag i forebyggende arbeid rettet mot barn og unge.

Kommunen kan sammenligne resultatene med tall fra andre kommuner via ungdata.no.

Leder for ungdomssrådet, Aksel Vestavik var til stede i møtet og oppfordret politikerne til å se på de små avvikene som dukker opp.

- Det er her man må ta tak, og det er her det er her forbedringspotensialet ligger, uttalte han.

Positive politikere

Politikerne var enige om at en slik undersøkelse blant ungdommer fra 8. til 10. trinn er viktig.

- Nå får vi vite mer hva som kreves av oppvekstmiljøet for at det skal være positivt for ungdommene våre, sa Wenche Skarheim (Ap).

- Vi får innsikt i hva hver enkelt tenker, sa Ronny Sortland (Frp).

Powered by Labrador CMS