FORUNDRET. Rådmann i Beiarn, Ole Petter Nybakk, synes det er rart at ikke nyutdannede og lærevillige økonomer søker seg til Beiarn.
FORUNDRET. Rådmann i Beiarn, Ole Petter Nybakk, synes det er rart at ikke nyutdannede og lærevillige økonomer søker seg til Beiarn.GÅR PÅ VIDERE. Jarl Dokmo ønsker å pensjonere seg fra stillinga som økonomisjef i Beiarn kommune. Men siden det ikke har dukket opp noen etterfølgere, fortsetter han i 75 prosents stilling, men bare inntil en ny sjef er på plass. Arkivfoto: Maria Trondsen

- Undres hvorfor ingen søker

Rådmannen i Beiarn er bekymret over at ingen ennå har søkt økonomisjef-stillinga.

Publisert Sist oppdatert

BEIARN: Det er andre gang at kommunen må utlyse økonomisjefstillinga, som Jarl Dokmo har hatt i 26 år. Fristen for å søke er kommende tirsdag den 9. juni, men søknadsbunken uteblir.

Lang overgangsfase

I november skrev Saltenposten om Dokmo som søkte sin etterfølger, men som måtte se langt etter å kunne gå av med halv pensjon.

Fortsatt gjør han økonomisjef-jobben, noe han også har sagt ja til, men bare i en overgangsfase. Denne perioden begynner å dra ut i langdrag. Mappa som rådmannen nå hadde forventet var full av søknader, er fortsatt tom.

- Velordnet økonomi

- Jeg er bekymret på en sånn måte at jeg vurderer å kneppe hendene for å se om det hjelper, sier Ole Petter Nybakk, med en liten latter.

Han syns det er rart at det er slik.

- Jeg undres over at det ikke er stor søking til en kommune som Beiarn, som har en rimelig velordnet økonomi, sier Nybakk.

Kan skyldes reformen

Han lurer på om det er kommunereformen som er skylden for at ingen har søkt jobben.

- Men jeg tror ikke det er grunn for å tenke sånn, sier rådmannen, som har tro på Beiarn som selvstendig kommune.

Han har enda et håp om at noen søknader skal dukke opp, siden det enda er noen få dager til fristen.

Bred annonsering

Nybakk er glad for at den sittende økonomisjefen har sagt seg villig til å bidra i en overgangsperiode.

- Han har mye å lære fra seg, og er klar for å slippe taket når den rette er på plass.

Kommunen har annonsert bredt i hele Nord-Norge etter en økonomisjef.

Lærevillig

- Hvem håper dere å få inn i denne stillinga?

- En lærevillig, kvikk kandidat som liker ansvar og hardt arbeid. For det er det det handler om. Her kan unge nyutdannede kandidater innen faget få en verdifull erfaring med å arbeide for det offentlige, med både regnskap, budsjett og finansforvaltning, sier Ole Petter Nybakk.

Powered by Labrador CMS