BESTEMTE. Smittevernlege Gregory Hautois i Fauske kommune er densom har bestemt at Fauske skal følge etter de andre kommunene i Salten når det gjelder karantene for de som kommer sørfra. Foto: Gull H. Pedersen/Fauske kommune
BESTEMTE. Smittevernlege Gregory Hautois i Fauske kommune er densom har bestemt at Fauske skal følge etter de andre kommunene i Salten når det gjelder karantene for de som kommer sørfra.

Trøndere og de som kommer lenger sørfra må i karantene

(FAUSKE) Klokka 15 torsdag innførte Fauske en forskrift som sier at alle sør for Nordland som kommer til kommunen, må i karantene i 14 dager.

Publisert Sist oppdatert

Fauske er den siste kommunen i Salten som innfører en slik forskrift. Fra før av har både Bodø, Saltdal, Beiarn, Sørfold, Gildeskål og Hamarøy bestemt det samme. Det vil si at Bodø ikke har sett det som nødvendig å ha med Trøndelag samt Møre og Romsdal med.

Kommunene i Lofoten og Ofoten innførte forøvrig samme bestemmelse som Salten før forrige helg.

Legen bestemte

Det er smittevernlege Gregory Hautois i Fauske kommune som har bestemt at Fauske skal følge etter de andre.

- Han er samtidig konstituert som kommuneoverlege i Fauske. Vi hadde samarbeid med Saltdal om denne stillingen, men så behovet for å ha en egen stilling i Fauske. Det ble for stort trøkk på Saltdal, med mange spørsmål i forbindelse med korona, sier ordfører i Fauske, Marlen Rendall Berg (Sp).

Forskriften er ikke politisk behandlet, men de politiske partiene ble informert om at den kunne bli iversatt.

- Felles bestemmelse

Kommunene på Helgeland har innført en lignende bestemmelse som den i Salten og Lofoten, men av den framgår det at alle reisende som ikke er fra Helgeland må i karantene.

Det gjelder dermed også de fra Salten som passerer grensen mellom Saltdal og Rana på Saltfjellet.

Marlen Rendall Berg sier at ordførerne i Salten ha bedt sine stortingsrepresentanter anmode regjeringen om å få en felles bestemmelse for hele Nord-Norge.

- Det lages forskrifter med forskjellige bestemmelser i de ulike kommunene, og de blir dermed vanskelig å håndheve, sier hun.

Smitte i Bodø

- Hva med Bodø som har flere personer som har fått påviust korona-smitte. Bør det ikke være karantene for innbyggerne herfra som kommer til Fauske?

- Det er ihvertfall ikke aktuelt nå. Det er en utfordring, men vi er en felles arbeidsregion, og det går ikke an å stenge seg inne i sin egen kommune, sier ordføreren i Fauske.

Tillitsbasert

Hun oppfordrer alle som kommer fra Sør-Norge om å følge forskiften som nå er innført.

- Vi har ingen muligheter til å innføre sanksjoner mot de som bryter forskriften. Som så mange andre regler er denne basert på tillit. Min opplevelse er at de fleste følger en slik anmodning, sier ordfører Marlen Rendall Berg.

Testet nesten 70

Hun opplever at folk i Fauske er flinke til å følge anmodningene myndighetene har kommet med for å hindre smitten fra korona-viruset fra å spre seg.

- Mellm 60 og 70 personer i Fauske ble testet i dag, men alle svarene negativ,. Det var veldig positivt, sier ordføreren.

Powered by Labrador CMS