VIL TA TOG. Lydia Torsvik Gieselmann

Meninger: 

Hjem til jul? Det kan være for seint

Lydia Torsvik Gieselmann lar seg ikke imponere av situasjonen på Nordlandsbanen. 

Publisert Sist oppdatert

Dette er et debattinnlegg. Innlegget gir uttrykk for skribentens holdning. Du kan sende inn kronikker og debattinnlegg til Saltenposten til e-post redaksjonen@saltenposten.no

Sommerferien er over for de fleste. Grillmat, reise, flytende døgnrytme og solskinn må vike plass for en arbeidsbenk og tilbudsaviser. Ja, det er bare å innse: Høsten er i gang.

Men vent nå litt. Har du rukket å bestille billetter hjem til jul?

Er du søring så er det ingen grunn til bekymring, men for oss som kommer fra nord for polarsirkelen så kan det allerede være for seint. De sier jula varer helt til påske, men for nordlendinger så starter julestria NÅ.

Hei, jeg heter Lydia, og jeg bestilte i starten av august tur-retur-billetter til juleferie nordpå.

Dette innlegget var først publisert i Adresseavisen

«Tidlig ute», vil noen kanskje si, mer i siste liten, vil jeg si. La meg forklare.

I starten av august leste jeg denne overskrifta: «Tør ikke selge togbilletter på Nordlandsbanen i høst».

Gjett om jeg ble stressa! I fjor var jeg tidlig ute med nattkupé på Nordlandsbanen, men etter den tragiske ulykka ved Bjerka høsten 2024 ble det mangel på lokomotiv.

Jeg klarte å bytte til dagtog, men en eller annen søring (garantert) tenkte at det var en god idé å sette opp buss for tog over Saltfjellet. Fordi om de gamle lokomotivene som henger sammen med gaffa-tape og skolelim ramler sammen, så er det kortere vei til verkstedet i Trondheim fra Mo i Rana enn fra Bodø.

Har du noen gang kjørt over Saltfjellet på vinterstid? Mest sannsynlig ikke, med mindre du har en tanks tilgjengelig. Dessverre hadde verken SJ eller jeg noe sånt tilgjengelig jula 2024.

Da ble alle vi som skulle ta turen før nyttårsaften nødt til å «stå han av», som vi sier nordpå, for ikke å lire ut alt vi faktisk tenker. Saltfjellet var stengt.

Så: da jeg nå på vei hjem fra sydentur og sommerkos, innså at Nordlandsbanen bare var å drite i, var det bare å hive seg rundt og finne flybilletter.

Trondheim til Bodø … skal vi se, 22. desember da? Jeg har kanskje ikke søkt om ferie da, ennå, men den tid den sorg.

Det viste seg fort at jeg ikke var den eneste som var på dette oppdraget. Nesten ALT var utsolgt!

Ok, puh, det lå fortsatt ute noen billetter. Skal vi se, kan jeg friste med en billett for 5–6000 kr én vei, som går via Oslo pluss enten Bergen eller Evenes? Ja, det tar kanskje bare én time å fly fra Trondheim til Bodø, men hos oss så tar den opp mot 9,5 timer. Du får jo virkelig sett landet! Eller hva med å bare ta Hurtigruta 03:30 på nyttårsaften?

Ingen grunn til bekymring for «søringene», men for nordlendinger som vil hjem til jul er det 5–6000 kr én vei, via Oslo pluss enten Bergen eller Evenes.

Nå har jeg for så vidt fast jobb, ikke har jeg barn å betale for i tillegg heller, men jeg kunne faktisk reist til New York for samme prisen. Problemet er bare at familien min valgte å være nordlendinger, ikke newyorkere. Ikke er jeg millionær heller.

Til sammenligning så er det kun direkteruter, alle under 1000 kroner, fra Trondheim til Oslo 22. desember.

På min Instagram la jeg ut en meningsmåling, der én prosent ikke skjønte problemstillinga, 45 prosent svarte at de var lei av dette og 53 prosent trykte at de er søring, men har medfølelse. Det er veldig godt å se, for jeg tror oppriktig ikke de fleste sørfra skjønner hvor langt dette landet er.

Jeg fikk til og med en beklagelse fra en søring, som ikke visste hvor ille det var. Ei heller er det noe nytt. Da jeg studerte i Oslo i min tid var det også en kamp ved hver sommer- eller juleferie.

Hvor få havregryn kan en ha i havregrøten for å få sett familien, tenkte jeg, mens medstudenter kunne bruke samme Ruter-billett for å se slekta.

Tilbake til billett-jakten. Jeg fant til slutt direktefly for rett under 4000 tur-retur, og kan endelig puste letta ut. Det er jo nesten ingenting! TENK at jeg var så heldig.

Powered by Labrador CMS