Bildegalleri

Tok KM-gull på hjemmebane

To gull og tre bronse er fasit for Fauske IL ski etter første dag av kretsmesterskapet på ski.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Marie Risvoll Amundsen og Marte Alstad Larsen vant hver sin klasse blant jentene da KM på ski åpnet i vidunderlig vintervær i Klungsetmarka.

Solskinn, vindstille, sju-åtte minusgrader og skispor som trikkeskinner var det som ventet løperne.

Pernille Oline Pedersen Amundsen, Asbjørn Megård Olsen og Petter Grahn Wangberg gikk inn til tredjeplasser i sine klasser.

- Det var bra! Artig å gå i dag, smilte Marie Risvoll Amundsen etter målgang.
Da hadde hun fullstendig knust konkurrentene i sporet.

Hun var ett minutt og 45 sekunder foran sølvvinner Ida Brevik Amundsen fra Leirfjord IL. Eline Bentsen fra IL Vinger gjorde et flott løp og sikret seg tredjeplassen i J15-klassen.

- Formen er bra, skiene var gode, og jeg synes jeg disponerte løpet godt, mente Marie.

Hun tror hun er best i klassisk for tiden, men når man vinner med nesten to minutter er det håp om gull i søndagens fristil også.

- Det ble tredje- og femteplass, smilte skivenninnene Pernille Amundsen og Maia Sjø etter målgang i J13-klassen.

Marte Alstad Larsen vant J14 med over halvminuttet til neste løper, og i G15 var Asbjørn Megård Olsen kjempefornøyd med sin bronsemedalje.

- Jeg gikk bra, og de to foran meg er gode. Men i dag var jeg 36 sekunder bak vinneren. I fjor var jeg over ett minutt bak, så det går rett vei, sa han etter løpet.

Lillebror Edvard Megård Olsen vant G12-klassen, men ble ikke kretsmester siden det kun kåres i klassene fra 13 år og oppover. Men neste år har også han sjansen. Sivert Børø Ingvaldsen fra IL Vinger tok tredjeplassen i G12.

Kristoffer Hagenes fra Valnesfjord tok sølvet i Menn 17 år. Her ble Fauskes Petter Grahn Wangberg nummer tre.

Det er nye sjanser for samtlige løpere på søndag. Da skal det gås fristil i Klungsetmarka.

Powered by Labrador CMS