MINNESMARKERING. Hit skal både kongen og de andre besøkende under markeringen. Her avsluttet i 2012 tolv tyske soldater vedlikeholdsarbeid på gravplassen. Arkivfoto: Matthias Streit
MINNESMARKERING. Hit skal både kongen og de andre besøkende under markeringen. Her avsluttet i 2012 tolv tyske soldater vedlikeholdsarbeid på gravplassen. Arkivfoto: Matthias Streit

Storfint besøk i Saltdal

Hans Majestet Kong Harald er ikke den eneste som deltar på minnesmarkeringen i Saltdal i sommer. Kommunen får besøk fra Serbia og andre kommuner, som reiser på turné rundt i Nordland.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: Når Hans Majestet Kong Harald skal besøke Saltdal kommune i sommer, vil han ikke være alene. Flere mennesker tar turen innom kommunen for å minnes de jugoslaviske krigsfangene.

Hit og dit

Torsdag 22. juni vil kongen stå på Salten-jord, sammen med flere andre tilreisende. Kommunen har et tettpakket program for dagen, som ikke helt er ferdig spikret ennå.

- Det vil være ulike markeringer i hele Saltdal. Torsdag har vi ulike ting. Vi skal til Botn, til den jugoslaviske krigskirkegården, vi skal innom Blodvei-museet og ei markering i Dalmovik, forteller rådmann i Saltdal kommune, Ronny Seljeseth.

Viktig besøk

Han understreker at kongebesøket ikke må få drukne årsaken, eller de andre som kommer langveis fra.

- Vi får delegasjoner fra Serbia og fra Narvik, som vi skal vise rundt i kommunen. Det er ikke bare kongen, sier Seljeseth.

Kongens planer usikre

Det er ennå usikkert hva Kong Harald skal gjøre mens han er i Saltdal. Besøket til kirkegården i Botn er det eneste som er fastslått til nå.

- Vi har fullt program hele dagen, men hva kongen er med på, det vet vi ikke. Som sagt, så får vi delegasjoner fra Serbia og andre kommuner, sier han.

Ikke bare kongelige

Han syns det er stas med majestetisk besøk til kommunen, hvor Hans Majestet skal bidra til minnemarkeringen. Seljeseth forteller at det ikke er et rent kongebesøk i seg selv, men en markering for krigsfangene.

- Det blir selvfølgelig fint å få kongen hit, men det er mye mer rundt det òg, understreker han.

Gull Pedersen i Fauske kommune sier til Saltenposten at det på Fauske skal være et arrangement i Melenci-parken onsdag 21. juni.

- Det blir en slags turné, kan du si. De kommer ned fra Narvik, så skal de til Fauske, Rognan, og hele veien ned til Helgeland, tror jeg, sier Pedersen.

Powered by Labrador CMS