TOPP STEMNING. Med musikk i bakgrunnen og alt utstyret på plass, var det veldig god stemning blant pcer og store skjermer inne på Slipen. Rune Strand (t.v.), Emil Diset og Jørgen Esaiassen synes godt det kan arrangeres LAN litt oftere. Alle foto: Helge Simonsen
TOPP STEMNING. Med musikk i bakgrunnen og alt utstyret på plass, var det veldig god stemning blant pcer og store skjermer inne på Slipen. Rune Strand (t.v.), Emil Diset og Jørgen Esaiassen synes godt det kan arrangeres LAN litt oftere. Alle foto: Helge SimonsenSOSIALT. Det er topp stemning inne på Slipen når det arrangeres LAN. Denne gjengen holdt det gående hele natten lang. Fra venstre: Oscar Andre Andersen, Johannes Larsen Furumo og Jonathan Hårvardsønn JansenGODT OPPMØTE. Det var mange ungdommer som hadde tatt turen til Slipen scene og LAN denne uka.SLIPENS STØRSTE. Rune Strand viser fram det som sannsynlig vis er den største drikkeflaska som var i sving på Slipen. Det kreves en del drikke for å holde ut en hel natt på LAN.FLOTT UNGDOM. Raymond Øverjord Stolpen hadde bare godord å komme med om ungdommene som hadde tatt turen på LAN. - De er veldig lette å ha med å gjøre, det er bare koselig å arrangere sånt som dette, sier han.

Spill og spenning på Slipen

Med fredagsfri på skolen, var det mange ungdommer i Saltdal som tok med PC og Playstation til Slipen.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: Vintermørket har senket seg over Nord-Norge nok en gang, og inne på Slipen scene er det ikke mye mer lys å spore.

Det lille som er, kommer fra de mange dataskjermene som står oppstilt langs bordene som er satt opp der det vanligvis er smekk fullt av glade konsertgjengere.

Topp stemning

- Du må skrive at det er helt konge med LAN på Slipen. Det burde vært hver eneste måned, sier Rune Strand mens Saltenposten stikker innom.

Han er en av i overkant av 40 påmeldte til datalanet som arrangeres på Rognan. Det er et tall som arrangørene er meget godt fornøyd med.

- Det er veldig hyggelig å se at så mange kommer, og det er helt klart potensiale for å øke enda mer. Vi har ikke markedsført det særlig mot andre kommuner, så det er plass til flere. Men de som er her, de koser seg, kan Raymond Øverjord Stolpen fra kulturkontoret i Saltdal fortelle.

Hele natta igjennom

Arrangementet startet klokka 18 på torsdag kveld, og de mest ivrige holdt det gående helt fram til fredag morgen klokka sju.

- Det er mange som holder ut så lenge, det virker som de trives. Men vi har allerede planer om å utvide til et LAN over flere dager, så vi får se på hvordan det blir da, sier Øverjord Stolpen.

Hjertet i halsen

Dette er andre gang det arrangeres lan på Slipen, og både den første og denne gangen hadde arrangørene et stort problem rett før start.

- Da det var en halvtime igjen til dørene skulle åpne, så hadde vi ikke noe internett. Det stresser selvfølgelig litt, men alt ble tatt hånd om til slutt. Det er ikke noe galt med linja her, for å si det sånn, i hvert fall ikke når den fungerer, sier Øverjord Stolpen lattermildt.

Sosialt

Han tror det er mange som setter pris på at det tas initiativ til å arrangere slike ting som dette, særlig når det er skolefri dagen etter.

Det sosiale med det å delta på LAN, er noe Øverjord Stolpen vektlegger mye.

- Det er flere av dem som ikke vanligvis kommer på ungdomsklubb eller andre arrangementer som kommer hit. Da kan de være sammen med andre som liker å holde på med felles interesser, og det er veldig bra.

Koser seg

Bak en mildt sagt imponerende rad av skjermer og utstyr, sitter Jørgen Esaiassen (15) og Emil Diset (15) klare for å spille.

Begge to synes det er helt konge å møtes som dette for å spille og være sammen med andre.

- Det er kult å være på Slipen for å spille, det kan brukes til det meste dette lokalet, sier Jørgen og ler.

Naturtro

Han fyrer opp et lastebil-spill på maskina og skrur rattet fast i bordplata. Med sikker presisjon kjører han en diger semitrailer gjennom et bybilde som ser nesten mer ekte ut enn virkeligheten.

Det vil si, i hvert fall til det kommen en overraskende stillestående kø med biler rundt en sving. Da smeller det godt, men det er heldigvis bare virtuelle skader på både biler og folk.

- Oops, det gikk litt vel fort med den leveransen, sier sjåføren humrende.

Powered by Labrador CMS