OPTIMIST. Leder Lars Fossum i Valnesfjord skytterlag mener det har tatt lang tid å behandle saken om nye skytebane, men sier at han opplever litt fart i saken for tiden, og er spent på hva det nært forestående møtet med politikerne vil bringe. Arkivfoto: Sverre Breivik
OPTIMIST. Leder Lars Fossum i Valnesfjord skytterlag mener det har tatt lang tid å behandle saken om nye skytebane, men sier at han opplever litt fart i saken for tiden, og er spent på hva det nært forestående møtet med politikerne vil bringe. Arkivfoto: Sverre Breivik

Skytterlaget med forslag til ny bane

Lars Fossum, leder i Valnesfjord skytterlag, håper på fortgang i saken om ny skytebane i Fauske kommune.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: - Vi har funnet fram flere forslag og lagt dem fram for kommunen. Det er dit prosessen er kommet. De fikk tre forslag fra oss i sommer, sier han.

Valnesfjord skytterlag er uten bane etter at anlegget på Vestmyra skole er revet. Flere andre brukere er også uten et innendørs skytetilbud nå.

Bygge ved idrettshallen

Fossum har mest tro på forslaget der det bygges et anlegg rett ved idrettshallen.

- Det er enklest og billigst i forhold vann/kloakk, man kan bruke garderober og kjøkken/kantine som er i idrettshallen, sier han.

LES OGSÅ: [b]Fauske Høyre mener sambruk er viktig å tenke på når nytt skyteanlegg skal bygges.

Løpende avtale

Kostnadsoverslag er laget, men Fossum sier det er vanskelig når man ikke vet hva som kan påregnes av støtte, i form av for eksempel tippemidler.

- Det som er sikkert er at vi ikke kan bygge dette helt selv. Kommunen har fortsatt en forpliktelse overfor skytterlaget i tre år til, siden det i 1980 ble inngått en 40-årsavtale, sier han.

Har dratt ut i tid

Valnesfjord skytterlag hadde 50-metersbane i kjelleren på Vestmyra skole. Det krever de ikke nå.

LES OGSÅ: Fauske kommune: - Saken skal opp i 2017

- Vi har jenket oss. Og kostnadene på 50 meter kontra 15 meter er stor. Vi håper det går i orden og synes det har dratt ut i tid. Det har jo ikke kommet brått på at Vestmyra skole skulle rives. Det har man visst siden 2013, sier han.

Fossum sier at det i forrige kommunestyreperiode ble det satt av rundt en halv million kroner til prosjektering, og lurer på hvor de er blitt av.

Møter politikerne

- Nå er vi i dialog med kommunen. Det har vært dialog med administrasjonen, og nå skal det bli møte med politikerne, sier han.

Fossum er klar på at en ny bane er nødvendig, både for at avtalen skal holdes, tilbudet opprettholdes, samt at idretten skal ha muligheter til å rekruttere nye.

Nå er både Fauske og Valnesfjord uten innendørsbane.

Konstruktiv dialog

- Vi trenger en 15-metersbane med plass til minst seks skiver, gjerne med mulighet for å utvide til 10. Innendørsskyting er blitt stort, med 100-120 deltakere. Og når det gjelder bredde, så trenger hver skytter rundt 1,2 meter plass, sier Lars Fossum.

Han håper dialogen skal være konstruktiv framover og at en løsning ikke trekker unødvendig ut i tid.

Powered by Labrador CMS