STAFETT. Vannstafett med pappkurs var en av øvelsene i fjorårets finale i Full fræs, som Valnesfjord skole vant. I år blir det ikke en finale mellom de beste skolene, hver skole må kåre sitt eget vinnerlag. Foto: Salten friluftsråd
STAFETT. Vannstafett med pappkurs var en av øvelsene i fjorårets finale i Full fræs, som Valnesfjord skole vant. I år blir det ikke en finale mellom de beste skolene, hver skole må kåre sitt eget vinnerlag.

Salten friluftsråd vil ha flere skoler med på "Full fræs"

Det er stor interesse for Full fræs-konkurransen, hvor 27 skoler så langt har meldt seg på.

Publisert Sist oppdatert

Salten friluftsråd har invitert samtlige 64 grunnskoler i de ti kommunene i Salten til å delta i årets Full fræs-konkurranse.Torsdag hadde 27 skoler meldt seg på.

- Det er mer enn forventet så langt, sier Knut Berntsen i Salten friluftsråd.

Får utstyr

I år tilbys konkurransen også til elever på barnetrinnet. På grunn av Covid-19 situasjonen blir det i år ikke en felles finalerunde, men hver enkelt skole må kåre sitt eget vinnerlag.

Skolene som vil delta får tilsendt både arrangements-utstyr og premier til vinnerlaget som er Full fræs-luer.

Friluftsliv

Full fræs er en gruppebasert konkurranse der elevene sammen skal løse gitte utfordringer av praktisk karakter og gjerne knyttet til friluftsliv. Gruppene får poeng for sine ferdigheter, sine evner til samarbeid og til kreativitet.

- Erfaringene våre er at Full fræs engasjerer alle elevene. Nye læreplaner gjør en slik konkurranse bare enda mer aktuell. Vi har erfart at konkurransen kan gjennomføres på alle klassetrinn, men gjerne med aldersblanda grupper, sier Berntsen

21 utfordringer

Til denne sesongen har Salten friluftsråd utarbeidet 21 nye utfordringer som skolene kan velge mellom.

- Alle elevene blir engasjert til å løse oppgavene sammen. Det nyytter ikke å være god i fotball eller friidrett, her er det like viktig å være smart og god på samarbeid. Det er som hånd i hanske til den nye lærplanen, sier Berntsen.

I fjor var det Valnesfjord skole som vant konkurransen, etter at de hadde slått Vestmyra skole i finalen. Premien var 10.000 kroner i friluftsutstyr til skolen. Taperne i finalen fikk softis med sprøstekt løk på.

- Artig

Berntsen oppfordrer alle skolene til å melde seg på i løpet av høsten. De har utstyr nok til alle 64 skolene.

- Full fræs er det artigste jeg driver med, sier Berntsen.

Powered by Labrador CMS