SMILER BREDT: Marius Leirånes (t.v.) og Jostein Haugen smiler bredt idet de signerer platekontrakten, og er fornøyde med å slippe debutalbum i år. Begge foto: Victoria Finstad
SMILER BREDT: Marius Leirånes (t.v.) og Jostein Haugen smiler bredt idet de signerer platekontrakten, og er fornøyde med å slippe debutalbum i år. Begge foto: Victoria FinstadSIGNERER: Saltenposten fikk overvære øyeblikket da Pixie Ninja signerte platekontrakten med Apollon Records.

Saltdalinger har fått platekontrakt

Fra lille Rognan har Pixie Ninja fått oppmerksomhet fra Bergen. Nå har de signert platekontrakt.

Publisert Sist oppdatert

ROGNAN: Det skulle ikke mer enn tre kompiser, ett år og litt hjelp fra en produsent i Sverige til for å gjøre suksess fra Saltdal. I tillegg til litt blod, svette og tårer, og en hel del innsats.

Debuterer fra Rognan

Marius Leirånes (31), Jostein Haugen (25) og Johan Hals Jørgensen (40) gikk sammen om å danne Pixie Ninja, en avgjørelse de neppe angrer på i dag.

For en uke siden fikk de tilbud om platekontrakt med plateselskapet Apollon Records i Bergen, og dermed ble debutalbumet en realitet.

Progressiv rock

Sjangeren er langt fra listepop. Leirånes forklarer at de er inspirert av vintage 70-tallssound, og at det er opphavet til interessen for stilen. Skiva er modernisert fra 70-talls progressiv rock. De har heller ingen vokalist, musikken er ren instrumental.

- Det er en musikkstil som Jostein og jeg har fulgt i mange år, uten egentlig å ha beveget oss inn på den. Vi er begge metal-musikere, så dette var nytt for meg i hvert fall, forteller Leirånes engasjert.

Utfordrende og kostbart

Både Leirånes og Haugen er enige om at det har vært utfordrende å arbeide med en ny sjanger, men tok utfordringen på strak arm. De to kompisene har i flere år hatt planer om å prøve noe nytt og løsrev seg til slutt fra metal-sjangeren.

- Det har vært en dyr affære. Selv har vi brukt mellom 35 og 40.000 kroner i utstyr, forklarer Leirånes.

Videre forteller han at de startet i det små, prøvde seg fram. Etter hvert lagde de en demo-låt som de sendte til en bekjent i Sverige, Mattias Olsson. Olsson er produsent og musiker, og han gikk med på å hjelpe Pixie Ninja med produksjon og satte seg selv bak trommesettet.

Veien videre

Ett år og et par uker senere smiler de bredt mens de signerer kontrakten.

Planen videre er å øve så mye de kan og prøve å få spillejobber. Ifølge guttene selv er musikken de produserer musikk som tar tid å lære seg å like.

- Vi er begge lydentusiaster, Jostein og jeg. Det er vel litt av grunnen til at vi er interessert i denne musikken, det er mest på grunn av lydene, forteller Leirånes. Haugen nikker enig.

Originale orgeltoner

Jørgensen, som ikke kunne delta på intervju, er organist i Rognan kirke og kan dermed bidra med orgeltoner på albumet. Haugen forteller at de faktisk har spilt inn noen låter i kirken, slik at de kunne benytte seg av orgelet og pianoet der.

- Det er ikke noe som er kulere enn å ha et ordentlig kirke-orgel på ei skive! Konstaterer Leirånes entusiastisk.

Guttene forteller at det er stor variasjon på låtene i albumet, som slippes nærmere sommeren.

- Den er nesten abstrakt. Den er litt som en godtepose, den har litt av alt, avslutter Haugen.

Powered by Labrador CMS