FRUSTRASJON. - Jeg skrev denne låten i frustrasjon, i håp at vi som mennesker skal slutte å sette hverandre i bås basert på utseendet, sier artisten Hkeem.
FRUSTRASJON. - Jeg skrev denne låten i frustrasjon, i håp at vi som mennesker skal slutte å sette hverandre i bås basert på utseendet, sier artisten Hkeem.GODT HÅNDVERK. Regissør Thor Erling Brenne fra Rognan har stått for regien av musikkvideoen til Hkeems låt «Ghettoparasitt». Den er nå Spellemann-nominert til årets musikkvideo. Arkivfoto: Christian Albriktsen

Saltdaling kan få Spellemann for musikkvideo om fordommer

Tor Erling Brenne (38) har lagd et mesterstykke av en musikkvideo for artisten Hkeem.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: Thor Erling Brenne fra Saltdal er nominert til «Årets musikkvideo» med sin video til låten «Ghettoparasitt» av artisten Hkeem.

- Hvordan var det å bli Spellemann-nominert?

- Jeg så det tilfeldigvis på NRK, og ble selvsagt glad. Prosjektet har en politisk agenda, og jeg tenker nominasjonen puster frisk luft både med tanke på låten og videoen.

Snudd på hodet

Artisten Hkeem (Abdulhakim Hassane) er født og oppvokst i Norge, men i likhet med mange andre med minoritetsbakgrunn opplever han forskjellsbehandling.

- Som et grep snudde vi om på rollene og laget gjenkjennelige situasjoner der tre hvite middelaldrende menn blir trakassert av unge sorte gutter og jenter - og jeg føler resultatet har blitt en fin balanse mellom humor og alvor - uten å rette pekefinger, sier Brenne.

Se musikkvideoen her.

Personlig låt

- Hva syns du selv om videoen?

- Ghettoparasitt er en personlig og viktig låt for Hkeem, en mørkhudet minoritet, som tar et oppgjør mot fordommer han og veldig mange andre minoriteter møter i hverdagen.

- Hvordan jobbet dere med innspillinga?

- Innspillingen pågikk over tre dager i Oslo på denne tiden for ett år siden. Veldig ukomplisert, og vi kjørte bare på med det vi hadde tenkt å gjøre, uten noen store hinder.

- Hvorfor ble dere nominert for akkurat denne, tror du?

- Tja, si det. Jeg vil tro det er fordi låten sammen med videoen kommuniserer godt. Og forhåpentligvis fordi den har et godt filmatisk håndverk. Det er alltid vanskelig å sette fingeren på hvorfor man blir nominert. Det er veldig mange bra videoer som blir laget.

Skrev i frustrasjon

Artisten selv ønsker at det skal bli kastet et lys på de fordommene han og mange andre har møtt tidligere.

- Jeg skrev denne låten i frustrasjon, i håp at vi som mennesker skal slutte å sette hverandre i bås basert på utseendet. Kanskje jeg kan være med på å forebygge fordommer og forskjellsbehandling. Vi må samles, ikke splittes, uttaler Hkeem på Facebook.

Justad og Joddski

Regissøren Thor Erling Brenne er i dag bosatt i Oslo. Han har tidligere laget musikkvideoer for både Sondre Justad, Ina Wroldsen og Joddski.

Andre artister som har fått sine videoer nominert i samme kategori «Årets musikkvideo» er Aurora og Sigrid. Spellemannprisen 2018 deles ut i Chateau Neuf i Oslo 30. mars og blir sendt på NRK1.

Powered by Labrador CMS