AKUSTISK. Bodø-bandet Virkelig skal åpne kvelden på den akustiske scenen i Rognan sentrum under Rognandagan i august. Årets arrangement blir en ny variant med et sterkere festivalpreg
AKUSTISK. Bodø-bandet Virkelig skal åpne kvelden på den akustiske scenen i Rognan sentrum under Rognandagan i august. Årets arrangement blir en ny variant med et sterkere festivalpregFOLKELIV. Det var et yrende folkeliv under Rognandagan for to år siden. Her fikk de minste seg med klovneshow. Nå vil arrangørene gi enda mer tilbake til bygdas yngste, med inntektene de får inn. Nytt av året er et festivalpreg med gatefest og konserter. Arkivfoto: Sylvia Bredal80-TALLSMUSIKK. Bandet Loveshack fra Oslo skal lage 80-tallsstemning under Rognandagan i august.AKUSTISK. Bodø-bandet Virkelig skal åpne kvelden på den akustiske scenen i Rognan sentrum under Rognandagan i august. Årets arrangement blir en ny variant med et sterkere festivalpregHAR TRUA. Børge Larsen tror det kommer til å bli stappfullt i gata under årets fornyede utgave av Rognandagan.

Rognandagan stiller med nytt konsept

Arrangørene inviterer til det de kaller «sommerens deiligste gatefest» og har nå sluppet artistlista. Inntektene går til et helt spesielt formål.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: Rognandagan 2017 lokker med festivalstemning i sentrum, lørdag 26. august.

- Med to scener, flere serveringspunkter og deilig gatemat fra lokale aktører i handelsstanden, skal konsertkvelden under årets utgave av Rognandagene 2017 fremstå i helt ny drakt, melder arrangørene.

Festplass i sentrum

Sentrumsleder Børge Larsen forklarer at alle arrangørkrefter på Rognan er samlet for å gi arrangementet og sentrum et nytt løft.

- Og alt overskudd fra arrangementer skal gå tilbake til fellesskapet, opplyser Larsen, som tror det blir fullt i gata denne kvelden.

FOLKELIV. Det var et yrende folkeliv under Rognandagan for to år siden. Her fikk de minste seg med klovneshow. Nå vil arrangørene gi enda mer tilbake til bygdas yngste, med inntektene de får inn. Nytt av året er et festivalpreg med gatefest og konserter. Arkivfoto: Sylvia Bredal
FOLKELIV. Det var et yrende folkeliv under Rognandagan for to år siden. Her fikk de minste seg med klovneshow. Nå vil arrangørene gi enda mer tilbake til bygdas yngste, med inntektene de får inn. Nytt av året er et festivalpreg med gatefest og konserter. Arkivfoto: Sylvia Bredal

- Vi skal rigge og dekorere en veldig spennende og intim festplass midt i sentrum, og vi dimensjonerer området for en publikumskapasitet på 800 mennesker.

Tok affære

Rognandagenes tidligere samarbeidspartner, Strøket Pub, signaliserte allerede tidlig i vår at de ikke hadde kapasitet til å påta seg det årlige kveldsarrangementet den siste helga i august.

Dette fikk Roger Øksheim i Edelfarm AS til å ta affære umiddelbart, og han kalte inn Børge Larsen og festivalsjef Øivind Holthe i Blåfrost til et samarbeidsmøte.

- For meg er det svært viktig å samle gode krefter i kommunen. På Rognan er vi helt avhengige av en levende sentrumskjerne, og hvis vi skal lykkes i årene som kommer, må vi samarbeide om å skape aktivitet og opplevelser, sier Øksheim.

Næringslivet bidrar

Gjennom Edelfarm AS er han også sponsor for Sentrumsfesten 2017, der han blant annet har kjøpt tre nye serveringstelt som skal brukes i forbindelse med arrangementet.

- Jeg bidrar veldig gjerne økonomisk inn i et arrangement der målsettingen er å tenke nytt, der vi kan vise hvilke muligheter som ligger i sentrum, og ikke minst legge grunnlaget for noe som kan gi Rognandagene et løft de kommende årene, uttaler Øksheim videre.

80-tallsstemning

Og et løft tror arrangørene det kommer til å bli denne augustkvelden. De har fått på plass to band som de tror vil lage høy stemning i sentrum. På artistlista kan de blant annet skilte med bandet Loveshack som skal spille hitlåter fra 80-tallet.

80-TALLSMUSIKK. Bandet Loveshack fra Oslo skal lage 80-tallsstemning under Rognandagan i august.
80-TALLSMUSIKK. Bandet Loveshack fra Oslo skal lage 80-tallsstemning under Rognandagan i august.

- Da de gjestet Rognan for noen år siden var det så stor stemning at Rognan hotell var nær ved å slite seg løs og flyte til fjords, spøker sentrumslederen.

Til sentrumsfesten kommer også P3-favorittene Virkelig fra Bodø som skal åpne kvelden på den akustiske scenen.

AKUSTISK. Bodø-bandet Virkelig skal åpne kvelden på den akustiske scenen i Rognan sentrum under Rognandagan i august. Årets arrangement blir en ny variant med et sterkere festivalpreg
AKUSTISK. Bodø-bandet Virkelig skal åpne kvelden på den akustiske scenen i Rognan sentrum under Rognandagan i august. Årets arrangement blir en ny variant med et sterkere festivalpreg

- En selvfølge

I tillegg vil det bli DJ'er som skal sørge for lounge-stemning tidlig kveld, og med klubbstemning utover natta.

Sjef for Blåfrostfestivalen, Øivind Holthe hadde ingen betenkeligheter da han ble forespurt om å hjelpe til med både booking, mannskap og logistikk.

- For oss er det en selvfølge å være med på dette. Et samarbeidsprosjekt der alt overskudd går til fellesskapet er helt i tråd med det Blåfrost ønsker å være for lokalsamfunnet, sier Holthe.

Ny lekeplass

Arrangørene var enige fra starten om at alt overskudd skal gå til å finansiere en ny lekepark i Rognan sentrum.

Etter tre tiår med slitasje var apparatene så ødelagte at Saltdal kommune ikke anså det som forsvarlig å sette de opp i år.

- Jo flere som kjøper billetter og kommer på Sentrumsfest, jo flottere kommer Rognan til å fremstå i årene som kommer, lover Børge Larsen.

HAR TRUA. Børge Larsen tror det kommer til å bli stappfullt i gata under årets fornyede utgave av Rognandagan. Foto: Sverre Breivik
HAR TRUA. Børge Larsen tror det kommer til å bli stappfullt i gata under årets fornyede utgave av Rognandagan.

Billettene til arrangementet slippes klokka 20 i kveld og er å få tak i på tikkio.com.

Powered by Labrador CMS