Per Reffhaug Foto: Eva S. Winther
Per Reffhaug

VALG 2019

Per Reffhaug ble stemt opp fra 19. til 6. plass

Dermed er den pensjonerte rektoren inne på fast plass i kommunestyret.

Publisert Sist oppdatert

SØRFOLD: Da fintellingen av stemmene i Sørfold var klare, og listene ble justert ut fra personstemmer og slengere, viste det seg at Per Reffhaug (75) var den som hadde rykket flest plasser oppover på valglistene i kommunen.

31 personstemmer og én slenger gjorde at han ble flyttet fra 19. plass til 6. plass og rett inn på fast plass i kommunestyret.

- Hyggelig

- Jeg er veldig glad for at folk ser meg og ser nytte i meg. Det er hyggelig, og tyder på at det jeg har snakka om før valget har gått inn hos folk. Det gikk ut på at det må snart være utkantens tur, både når det gjelder investeringer og interesse, sier Per Reffhaug.

Han peker på at et skjer mye innenfor oppdrettsnæringen i utkanten, og det kommer det inntekter fra.

- Folk mener at det må flyte noe tilbake til utkantene. Straumen har hatt en nødvendig oppbyggingsperiode, men det må jo en gang avta litt. Vi vil i alle fall forsøke å gjøre noe med saken, sier Sp-politikeren.

Flere rykket opp

Også Vegard Grovassbakk (Sp) gjorde et langt hopp oppover lista fra en 23. plass til en 12. plass.

Tor Ankjell (Ap) ble flyttet opp fra 19. til 9. plass, Erling Horndal (Sp) fra 22. til 13. plass og Johan Carlsen (Sp) fra 16. til 8. plass.

107 ekstrastemmer

Den som fikk flest personstemmer ved valget var Gisle Hansen (Sp) med hele 107 personstemmer. Kolbjørn Mathisen (Ap) fikk 75, mens Sten Robert Hansen (H) fikk 43.

Lenger ned på lista er det ganske jevnt, men Simon Sørfjordmo (Sp) sikret seg fast plass i kommunestyret med 35 personstemmer. Daniel Koskinen (Sp) fikk 34.

Fikk flest slengere

Den som fikk flest slengere i Sørfold, var Hilde Abelsen (Rødt). Ti velgere hadde ført listetoppen til Rødt opp på en annen valgliste.

Både Gisle Hansen (Sp), Øystein Vedal (SV) og Unni Storhaug (H) fikk sju slengere, mens Jannike Moen (SV) fikk fem.

Powered by Labrador CMS