FIKK MEDHOLD. 42-åringens forsvarer, advokat Finn Ove Smith, fikk medhold i ankesaken i Hålogaland lagmannsrett. Arkivfoto: Stig Bjørnar Karlsen
FIKK MEDHOLD. 42-åringens forsvarer, advokat Finn Ove Smith, fikk medhold i ankesaken i Hålogaland lagmannsrett. Arkivfoto: Stig Bjørnar Karlsen

Overgrepstiltalt ble frifunnet

En 42 år gammel mann fra Indre Salten ble i Salten tingrett i desember i fjor dømt for å ha hatt seksuell omgang med ei åtte år gammel jente. Nå er han frifunnet.

Publisert Sist oppdatert

INDRE SALTEN: I dommen fra tingretten fikk han 90 dagers fengsel for å ha gnidd sitt underliv mot barnets underliv mens begge hadde klærne på. Ifølge tiltalen har han gjort dette ved flere anledninger i løpet av to år da jenta var mellom seks og åtte år gammel.

Anket saken

Jenta var en del av en familie som tiltaltes familie hadde mye omgang med på den tiden. Det bød seg flere anledninger til å utføre handlingene, også når det var andre til stede i huset.

Tiltalte anket dommen, og nå er han altså frifunnet. Flertallet, de tre lagdommerne og tre av de fire meddommerne, mener en konflikt mellom tiltalte og jentas far kan ha påvirket forklaringen.

Strenge beviskrav

De viser til at det er strenge beviskrav for domfellelse og at jentas forklaring i dommeravhøret ikke er nok. De mener også at jentas forklaring ikke framstår enhetlig og sammenhengende.

- Det kan naturligvis ha sammenheng med at det er et lite barn som forklarer seg, heter det i dommen, men de viser også til at avhør nummer to av to inneholdt flere episoder enn det første avhøret.

Flertallet i retten mener også at familiene var sluttet å gå på besøk til hverandre da det siste overgrepet skal ha funnet sted. De viser også til at de voksne har ulike forklaringer på hva jenta sa hun var blitt utsatt for.

Kos og klem

I dommen heter det at det var helt vanlig at begge fedrene både klemte og koste med barna, at de hadde barna på fanget og lekte med dem. Retten mener tiltalte godt kan ha vært både nær og kjærlig med både egne barn og fornærmede, men at dette har vært godt innenfor det som er vanlig.

Mindretallet, den av dommerne som har bakgrunn fra Barnevernet, er uenig. Hun mener barnets forklaring framstår som selvopplevd, konsistent og klar.

- Hun forklarer seg detaljert og har med momenter som gjør det vanskelig å se at forklaringen er oppdiktet, mener mindretallet i Hålogaland lagmannsrett.

Powered by Labrador CMS