FRA VEIEN. Slik tok ringen seg ut fra fylkesveien. Begge foto: Lars Olav Handeland
FRA VEIEN. Slik tok ringen seg ut fra fylkesveien. Begge foto: Lars Olav HandelandUSKARPE KANTER. Nærbilde av ringen sett fra sør. Den har uskarpe kanter, omtrent som om noen skulle ha gått rundt og rundt på skøyter, eller brukt et eller annet redskap for å fure opp isflaten i en perfekt sirkel.

Oppdaget mystisk ring på isen

Dette synet fikk forbipasserende til å stoppe opp ved et lite fjellvann tirsdag. Vet du hva det kan være?

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: Tirsdag ettermiddag denne uken la vi merke til noe rart på et av de små vannene langs Fylkesvei 812 over fjellet mellom Misvær og Saltdal.

Ettersom det har vært minusgrader om nettene, var vatnet og myrene rundt islagte.

Stor ring

Da vi stoppet for å ta fenomenet nærmere i øyesyn, kunne vi observere var en stor, tydelig ring midt ute på isens overflate.

Ringen så ut til å være helt sirkelrund. Størrelsen var vanskelig å anslå, men diameteren kunne kanskje være et sted mellom 20-40 meter.

Forholdene rundt vannet på veiens side, med myrlendt terreng fristet ikke til å ta fenomenet nærmere i øyesyn.

Uskarpe kanter

Bildene viser en ring med uskarpe kanter, omtrent som om noen skulle ha gått rundt og rundt på skøyter, eller brukt et eller annet redskap for å fure opp isflaten i en perfekt sirkel. Det var ikke noe sentermerke inne i sirkelen, noe som ville ha vært påkrevet om sirkelen skulle ha vært laget av mennesker med en passer-lignende gjenstand.

Ingen spor førte ut til ringen så vidt vi kunne se. Det ville da også ha vært forbundet med stort fare å begi seg ut på vannene på denne tiden av året da isen trolig er meget usikker og farlig.

Spøk?

Et merkelig fenomen var det, om det da ikke, tross alt er noen som har laget til en «practical joke» for å ha moro med de forbipasserende.

Det var stille pent vær, tre plussgrader og noen skyer i vest der solen begynte å nærme seg horisonten.

Powered by Labrador CMS