HER SKAL DET BYGGES. Ny transformatorstasjon vil etableres omtrent midt i bildet, i nærhet av eksisterende kraftledning på Lemmen ved Straumvatnet. Foto: Statnett
HER SKAL DET BYGGES. Ny transformatorstasjon vil etableres omtrent midt i bildet, i nærhet av eksisterende kraftledning på Lemmen ved Straumvatnet.

Nord-Norges største entreprenør fikk kjempeprosjekt

Nå er det klart hvem som skal stå for bygg- og grunnarbeid for nye Salten transformatorstasjon.

Publisert Sist oppdatert

SØRFOLD: Før helga meldte Statnett at de har tildelt kontrakt på bygg- og grunnarbeid ved nye Salten transformatorstasjon til Consto Anlegg Nord AS. Firmaet er Nord-Norges største entreprenør, og har avdelingskontor blant annet i Bodø.

- Vi er glade for å ha signert kontrakt med Consto Anlegg Nord AS. Kontrakten består av tomteopparbeidelse, etablering av anlegg i grunnen, samt bygging av kontrollhus, lager og transformatorsjakter, uttaler Bjørn Gulli som er prosjektleder for Salten transformatorstasjon i en pressemelding.

Fra før av er Aurstad Tunnel tildelt kontrakt på oppgradering av Straumvassveien og ny vei fra Straumvassveien opp til den nye stasjonen på Lemmen. Elecnor er tildelt kontrakt på apparatanleggene på stasjonen.

Nye Salten stasjon vil sikre strømforsyningen i regionen og samtidig tilrettelegge for ny kraftproduksjon i området. Dagens stasjon er en midlertidig stasjon som ikke lenger oppfyller de nødvendige myndighetskrav.

Stasjonen er planlagt å være satt i drift fra 2022/23, og kostnadsestimatet for nye Salten transformatorstasjon er på mellom 545 og 575 millioner kroner.

Powered by Labrador CMS