URIKTIG BILDE. Roger Øksheim er klar på at revisjonen Saltenposten har sitert fra årsregnskapet til Rognan hotell, ikke gir et godt bilde av driften og økonomien i selskapet. Foto: Arild Bjørnbakk
URIKTIG BILDE. Roger Øksheim er klar på at revisjonen Saltenposten har sitert fra årsregnskapet til Rognan hotell, ikke gir et godt bilde av driften og økonomien i selskapet.

Eier og styreleder i Rognan hotell:

- Nødvendige grep er tatt, men revisjonen gir et galt bilde

Roger Øksheim mener revisjonen av 2018-regnskapet til Rognan hotell, gir et feilaktig inntrykk av betalingsevnen til selskapet. - I forhold til rutiner og den slags, har vi også tatt nødvendige grep, sier Øksheim.

Publisert Sist oppdatert

Saltenposten omtalte tirsdag morgen årsregnskapet til Rognan hotell, og da spesielt revisors revisjon av selskapet. Der skriver revisor Tom Sverre Bang at "selskapets interne kontroll har gjennom året vært mangelfull på en rekke vesentlige punkter", og dette medførte at Bang ikke gikk god for regnskapstallene og likviditeten i selskapet.

Styreleder i hotellet, Roger Øksheim, er ikke fornøyd med framstillingen revisor har laget.

- Revisor gir et inntrykk av at det ikke er grunnlag for videre drift på grunn av dårlig økonomi, men hotellet har
solide eiere som hele tiden tilfører den kapitalen som trengs for å betale regninger. At det har vært perioder med likviditetsutfordringer er jeg klar over, og det er ryddet opp i, sier Øksheim til Saltenposten.

Gammelt

Han påpeker at det meste som er omtalt i revisorberetningen er ting som skjedde tidlig i 2018, og at mye har skjedd nå som vi nærmer oss 2020.
- Siden den gang har styret og eierne i Rognan hotell tatt nødvendige grep. Regnskap og revisjon hadde vi den gang i Sør-Norge, og det fungerte ikke. Nå har vi flyttet dette hjem til Saltdal, og Rognan revisjon går nøye gjennom våre rutiner, sier Øksheim.

TEAM. Harald Hartviksen (t.v.) og Roger Øksheim er henholdsvis daglig leder og styreleder i Rognan hotell.
TEAM. Harald Hartviksen (t.v.) og Roger Øksheim er henholdsvis daglig leder og styreleder i Rognan hotell.

Senest tirsdag var Øksheim selv i dialog med revisor, som har informert om at det er en tett dialog mellom revisor, regnskapsfører Økonomiservice og ledelsen i selskapet.
- Formålet vårt med å flytte regnskap og revisjon til Saltdal, er for å bruke samme system som resten av konsernet, og slik gi oss en bedre oversikt over helheten, sier Øksheim.

Fantastiske folk

Han husker i liten grad detaljene i de sakene som har vært, og ønsker derfor ikke å kommentere dem - utover at ting er ryddet opp i. Øksheim gleder seg over at det går rett vei med driften, og at de har lyktes med å få opp aktiviteten.
- Vi har greid å løfte hotellet til noe fantastisk bra for Saltdal, og det er vi stolte av, sier Øksheim.

Han er meget fornøyd med staben som er oppbemannet, og hvordan han selv opplever at de har løftet hotellet betraktelig.
- Vi har fantastiske folk, sier Øksheim.

Det er som oppdretter Roger Øksheim har gjort seg penger nok til å investere i nye type virksomheter på hjemplassen. Geir Wenberg og Ørjan Wenberg er viktige samarbeidspartnere gjennom samdrift om oppdrett i Skjerstadfjorden, og Wenberg er også deleier i hotellet. Foto: Tord T. Olsen/Rabalder produksjon
Det er som oppdretter Roger Øksheim har gjort seg penger nok til å investere i nye type virksomheter på hjemplassen. Geir Wenberg og Ørjan Wenberg er viktige samarbeidspartnere gjennom samdrift om oppdrett i Skjerstadfjorden, og Wenberg er også deleier i hotellet.

Ikke laksebutikk

Hotellet har fått seks nye rom fra Øksheim og kompani tok over eierskapet, og belegget på rommene har økt. Økonomien sier Øksheim er grei, men han gikk ikke inn i hotellbransjen for å bli rik.

- Det er ikke laksebutikk for å si det sånn, og det var aldri hensikten. Grunnen til at vi kjøpte det tilbake, var for å gi et bidrag fra min side med å få fart på bygda igjen. Det føles jeg vi lykkes med.

- Om fokuset var å tjene penger, hadde jeg kjøpt smolt for alt og ikke brukt en krone på Rognan.

Ungene

I det perspektivet er Øksheim også opptatt av et annet bidrag til aktiviteten på Rognan, garn- og lekebutikken i sentrum.
- Selv leke- og garnbutikken går med pluss, og det er noe av det jeg er mest glad for. Der tapte vi penger så det grein før 2017, men det ble snudd til et lite pluss i 2017, sier Øksheim.

- Det er blitt to butikker i ett i Rognangata, og det er et viktig tilbud til ungene.

Lakseoppdretteren er blitt kjent for å engasjere seg i svært mange ting, og noe av det mest omtalte er forretningsbank for næringslivet langs kysten av Norge. Arbeidet tar tid, men nylig kom det nyheter som tyder på at banken er nært å bli realisert.

- Summen av alt er at jeg bryr meg om kommunen min og jeg prøver å bidra.

SAMARBEIDER. Initiativtakerne i vest og nord, Christian Ravnå (t.v.) og Roger Øksheim går sammen om en felles forretningsbank for kyst-Norge. Foto: Jan Eivind Fredly, Aidem Media
SAMARBEIDER. Initiativtakerne i vest og nord, Christian Ravnå (t.v.) og Roger Øksheim går sammen om en felles forretningsbank for kyst-Norge.
Powered by Labrador CMS