ANBEFALER NYTENKING. Kommunedirektør Stein Ole Bauer-Rørvik tror at ved å imøtekomme IMDi sin anmodning, så viser dette at Saltdal kommune er en bosettingskommune som myndighetene kan satse på. Foto: Kenneth Strømsvåg
ANBEFALER NYTENKING. Kommunedirektør Stein Ole Bauer-Rørvik tror at ved å imøtekomme IMDi sin anmodning, så viser dette at Saltdal kommune er en bosettingskommune som myndighetene kan satse på.

Saltdal er bedt om å bosette flere:

- Nødvendig å kunne tenke nytt

Saltdal kommune er bedt om å bosette 70 flyktninger i løpet av 2023.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: I 2022 sa Saltdal kommune ja til å ta i mot 50 flyktninger, og like før jul kunne de klappe seg selv på skuldra for å ha nådd målet sitt. Kommunedirektør Stein Ole Bauer-Rørvik fortalte da at han var både stolt og ydmyk over innsatsen de ansatte har lagt ned i løpet av fjoråret for å få dette til. Han holdt også fram at han var svært imponert og takknemlig over hvordan bygda har tatt imot flyktningene som har søkt trygghet i Saltdal.

Dette ber de om

- Bosettingen i 2022 har vært historisk høy, og det er forventet at behovet vil vedvare i 2023. Det er knyttet stor usikkerhet til prognosene, da det er uklart hvor lenge krigen i Ukraina vil vare, og hvor mange som vil komme til Norge, på kort og lang sikt. Forespeilet behov kan endre seg raskt, i begge retninger. Samtidig skal Norge også bosette flyktninger fra andre konfliktområder i verden, opplyser Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (IMDi).

IMDi har nå anmodet Saltdal kommune om bosetting av 70 personer i 2023. Videre ber også IMDi om en vurdering av hvor mange flyktninger Saltdal kommune kan ta imot, utover anmodningen på 70 personer, dersom bosettingsbehovet skulle øke. Til slutt ber IMDi om en vurdering fra kommunen om hva som skal til for å opprettholde en høy kapasitet for bosetting i kommunen.

Anmodningen skal behandles i møte i oppvekst, kultur og miljøutvalget førstkommende tirsdag. Deretter skal saken sluttbehandles av kommunestyret.

En finger i jorda

- Det anses som en anerkjennelse at IMDi anmoder Saltdal kommune om bosetting av 70 personer, og er videre et signal om at myndighetene ønsker å satse på Saltdal som bosettingskommune. Bosetting av flyktninger representerer mulighet for tilført arbeidskraft og et godt tiltak mot nedgang i folketall, skriver kommunedirektøren i sin vurdering av saken før han legger til:

- Imidlertid er status at Saltdal kommune må selv anerkjenne hvilke ressurser som kreves for å skulle imøtekomme anmodningen, da særlig på bakgrunn av erfaringene fra 2022. Flyktningtjenesten har vært, og er, underbemannet. Det faktum at det faktisk er bosatt 51 personer i kommunen i 2022, avhenger i stor grad særskilt innsats av et fåtall ansatte.

Fordrer tett samarbeid

I kommunedirektørens anbefaling i sakspapirene framkommer det at han mener at en anmodning om 70 personer til Saltdal kommune er ambisiøst høyt, og at dette forutsetter en tydelig satsning fra hele kommunen, særlig når det kommer til fremskaffelse av bolig.

Videre framholder han at dette fordrer et tett samarbeid med næringslivet og frivillige aktører.

- For å skulle klare å ta imot 70 personer er det nødvendig å kunne tenke nytt, samarbeide mer på tvers, og også kunne se utradisjonelle løsninger. Dette både når det kommer til transport og hvilke områder det kan bosettes i, og ikke minst hvilke boliger som kan fremskaffes.

Powered by Labrador CMS