PÅ FAUSKE. Fra venstre Per Anders Kure fra Sarpsborg, Morten Thoresen (Bodø), Oskar Marvik (Oslo), Fritz Aanes (Narvik), Iselin Solheim (Notodden) og Stig-André Berge fra Oslo tok turen til Indre Salten denne uken og fikk noen flotte dager. Garce Bullen fra Fredrikstad kom etter de andre og er dermed ikke med på bildet. Foto: Stig Bjørnar Karlsen
PÅ FAUSKE. Fra venstre Per Anders Kure fra Sarpsborg, Morten Thoresen (Bodø), Oskar Marvik (Oslo), Fritz Aanes (Narvik), Iselin Solheim (Notodden) og Stig-André Berge fra Oslo tok turen til Indre Salten denne uken og fikk noen flotte dager. Garce Bullen fra Fredrikstad kom etter de andre og er dermed ikke med på bildet.

Mentalhygiene på Skjerstadfjorden

I perfekt vær dro den ene landslagsbryteren etter den andre opp store torsker i fjorden utenfor Fauske.

Publisert Sist oppdatert

- Veldig god stemning blant bryterne. Dette var mentalhygiene. Det var akkurat det de trengte nå før de starter den harde oppkjøringen til VM på hjemmebane, sier Svein Graff.

Han er presseansvarlig og har vært med på turen, som han kaller teambuilding mer enn treningsleir.

Spilte fotball

Men litt trening ble det. På bryterommet i Fauske idrettshall var Norges beste brytere på matta, sammen med blant andre Ørjan Wenberg, Geir Wenberg og Petter Karlsen.

Men drev de med bryting? Nei, de spilte fotball. Men intensiteten og vinnerviljen så ut til å være minst like sterk som når de driver sin ordinære idrett.

Nord-Norgesvenn

Stig-André Berge hadde med sin tre år gamle sønn Niklas. Han koste seg med å «slenge rundt» pappa på brytematta, foran fjernsynsteam både fra NRK og TV2.

Og på båtturen med fiskekonkurranse fik selvsagt den lille gutten styre båten.

- Jeg tror treåringen er blitt Nord-Norgesvenn allerede, sier Svein Graff.

Etter treningen ble det lunsj på Wenberg fiskeoppdrett før fiskekonkurransen. Senere på ettermiddagen var det klart for kokkekamp mellom bryterne.

Sju-kilos torsk

- Godt for bryterne nå å få «renset hodet litt», være i flotte omgivelser, konkurrere litt uhøytidelig, og bygge sterkere samhold mellom bryterne og mellom bryterne og trenerne, sier presseansvarlig Graff.

Skjønt, så veldig uhøytidelig var nok ikke fiskekonkurransen.

Trener Fritz Aanes var sikker på han hadde dratt den største fisken, en seks kilos torsk.

Så ble det gitt beskjed om at det var fem minutter igjen av konkurransen. Da fikk 130-kilosbryteren Oskar Marvik en torsk på over sju kilo.

Som VM-jubel

Akkurat som i bryting, kampen er ikke ferdig før den er ferdig. Marvik, kjent for et ekstraordinært konkurranseinstinkt, jublet som om han hadde tatt VM-gull

- Veldig fint å vise fram Salten-
distriktet på denne måten. Alle snakker om hvor flott her er og hvor godt vi blir tatt imot, sier Morten Thoresen, landslagsbryteren fra Bodø og Saltdal.

Fritz Aanes, landslagstreneren opprinnelig fra Narvik, synes det var fint å komme tilbake til Fauske, som han har besøk mange ganger som både trener og utøver i sin brytekarriere.

VM-satsing

OL-drømmen røk nylig for flere av Norges mest profilerte brytere, men nå skal skuffelsen ristes av og de satser mot VM på hjemmebane i Oslo.

Mesterskapet går fra 2. til 10. oktober og skal sendes på NRK.

Powered by Labrador CMS