INNTEKTER, IKKE UTGIFTER. Norsk friluftsliv mener at reiselivet ikke er en utgift, men heller en stor inntekt. De mener turistskatt kan åpne for andre avgifter i den norske naturen også. Foto: Frida Kalbakk
INNTEKTER, IKKE UTGIFTER. Norsk friluftsliv mener at reiselivet ikke er en utgift, men heller en stor inntekt. De mener turistskatt kan åpne for andre avgifter i den norske naturen også.

Mener skatt vil svekke friluftslivet

Flere partier ønsker å la kommuner innføre en egen turistskatt.

Publisert Sist oppdatert

Turistskatten skal dekke ulike utgifter som kommunene har ved reiseliv. Norsk Friluftsliv mener dette vil ramme friluftslivet og kan åpne for andre avgifter knyttet til ferdsel i naturen.

- Fri ferdsel i utmark er en av de viktigste grunnene til at både nordmenn og utlendinger søker til den norske naturen. Dette prinsippet må vi ikke rokke ved, sier Lasse Heimdal, generalsekretær i Norsk Friluftsliv i en pressemelding.

Inntekt framfor utgift

Han påpeker at mange kommuner oppfører seg som om de vil «melke kua, men nekte den fôr».

- Reiselivet er ikke en utgift, men først og fremst en stor inntekt for norske kommuner, for staten og for reiselivsaktørene, mener paraplyorganisasjonen for 16 norske friluftslivsorganisasjoner.

- Vi må også huske på at avgifter knyttet til ferdsel i Norge i stor grad også må betales av nordmenn, som søker naturopplevelser i eget land, sier Heimdal.

Belønning

Allemannsretten sikrer retten til fri ferdsel i norsk natur. Denne retten har vært praktisert i århundrer, lenge før den ble lovfestet for 60 år siden i 1957. Fri ferdsel uten betaling er en grunnleggende del av den norske kulturen, og en viktig del av våre felles goder, mener Heimdal.

- Årlig ser vi forsøk på å endre denne friheten gjennom å innføre avgifter på ferdsel. Dette vil på sikt begrense naturopplevelser for mange og gi et dårlig signal i forhold til folkehelse og fysisk aktivitet. Vi må ikke begynne å avgiftsbelegge at folk rører på seg. Kanskje det hadde vært mer naturlig å belønne de som oppsøker naturen og holder seg i form, sier Heimdal.

Powered by Labrador CMS