POLITIET PÅ FAUSKE. Etterforsker saken hvor to menn ble pågrepet 26. mars for seksuell omgang og voldtekt av en jente under 16 år.
POLITIET PÅ FAUSKE. Etterforsker saken hvor to menn ble pågrepet 26. mars for seksuell omgang og voldtekt av en jente under 16 år.

Siktet for voldtekt:

Mener han ble lurt til å ha sex med jente under 16 år

To menn fra Indre Salten er siktet for å ha forgrepet seg på en beruset jente under 16 år. Den ene er siktet for seksuell omgang med barn mellom 14 og 16 år, mens den andre er siktet for voldtekt.

Publisert Sist oppdatert

De to ble pågrepet tirsdag 26. mars kommer det fram av rettsdokumenter Saltenposten har fått innsyn i.

Den ene mannen som er i slutten av tenårene, har i avhør nektet straffskyld etter siktelsen, som gjelder seksuell omgang med barn mellom 14 og 16 år.

Den andre mannen som er i 30-årene, har erkjent å hatt seksuell omgang med jenta, men hevder han ikke visste at hun var under 18 år.

Politiet på Fauske bekreftet 30. mars at de hadde opprettet en etterforskning på saken.

Innrømmelse

Ifølge forklaringen til den eldste mannen skal de to ha hentet jenta i Bodø, og kjørt henne til Fauske. I en bolig på Fauske skal den andre siktede ha bedt mannen om "å bli med" jenta. Han skal først ha nektet, men gikk inn i sovealkoven med jenta da den andre mannen spurte om han kunne "ligge" med henne.

Jenta som var beruset, skal ikke ha hatt noen innvendinger. Mannen forklarer at de to var sammen i to minutter, og innrømmer at han hadde seksuell omgang med jenta. Han forklarer at det ble kortvarig fordi han innså at det var galt.

Han forklarer at den yngre mannen og jenta hadde sex først, og da han var ferdig gikk han til henne. Han spurte ikke om hun ønsket sex, men den yngste mannen skulle ha spurt for han og fått ja til svar.

Syk

Det kommer ikke fram i rettsdokumentene hva den yngste mannen mener har skjedd, eller hvorfor han nekter straffskyld. Mannen har forklart at han har vært Snapchat-venn med jenta, og ut fra forklaringen hans framstår det ikke som at han har en nær relasjon med den fornærmede jenta.

Salten tingrett mener at varetektsfengsling av mannen under enhver omstendighet vil framstå å være et uforholdsmessig inngrep. Derfor avslo de politiets ønske om å varetektsfengsle mannen i to uker med brev- og besøksforbud.

Retten begrunnet sin konklusjon blant annet med at mannen er ung og i lang tid har hatt psykiske plager.
- Fengslingen synes å forverre hans psykiske plager, skriver tingretten.

Tingretten bemerker også at paragraf 308 om straffbortfall kan komme til anvendelse. Det kan skje "dersom de involverte er omtrent jevnbyrdige i alder og utvikling".

Lurt

Mannen i 30-årene har forklart at han mener seg lurt av den yngre mannen, som han omtaler som kjæreste av den unge jenta. Han hadde en klar forståelse av at jenta var 18 år, og mener jenta og den andre mannen hadde satt opp en felle for han.

Blant annet hevder han at medsiktede brukte et annet navn på jenta enn hennes virkelige navn, og han skal ha sagt at jenta var 18 år. Han hadde selv ikke spurt om alderen til jenta, og sier han ikke ville hatt sex med henne om han visste det.

Hele hendelsesforløpet den eldste mannen beskriver skjedde over 45 minutter, og skal ikke ha vært planlagt.

Powered by Labrador CMS