SØKER UNGE SPILLERE. Rainer Korneliussen, Morten Sjø og Kurt Lund håper flere unge vil spille biljar og være med på å bygge opp en ungdomsavdeling i klubben. Foto: Espen Johansen
SØKER UNGE SPILLERE. Rainer Korneliussen, Morten Sjø og Kurt Lund håper flere unge vil spille biljar og være med på å bygge opp en ungdomsavdeling i klubben.

- Man kan få et skikkelig kick av biljard

- Man skulle kanskje ikke tro det, men man kan få et skikkelig kick av å spille biljard, sier Rainer Korneliussen.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Han bør vite hva han snakker om med en fortid som involverer boksing, roadracing, terrengsykling, motocross.

I helgen deltok han på biljardturnering på Sortland.

God innsats

- Jeg får et skikkelig kick av å spille. Under turneringa kom både nerver og skjelving - og det siste vil man jo ikke ha i biljard, sier han.

Han vant fire av sine seks kamper, men gikk akkurat ikke videre i turneringen.

Vi møter Rainer, Morten Sjø og Kurt Lund i Fauske biljardklubb sine fine nyoppussede lokaler på Stranda, i samme bygg som tennisklubb, bowling og idrettsbarnehage.

Her er det aktivitet til mange av døgnets tider og et fabelaktig godt miljø.

Fascinerende sport

- Jeg har spilt endel før også. Biljard er en fascinerende sport. Det er greit å beherske, men vanskelig å bli skikkelig god. Det er artig å spille, men kan også være superfrustrerende - alt etter hvor mye man legger i det, flirer han.

Han mener det er en idrett man kan holde på med hele livet og som krever noe av deg uansett nivå.

- Teknikk, taktikk ut fra både motstander og spillets gang, styre nervene.. Det er masse. Spiller jeg så spiller jeg for å vinne, men jeg måler meg også mot meg selv, fortsetter han.

Ytterpunkter

Korneliussen sier at én dag kan alt flyt så lett som bare det, han ser vinkler og treffer på alt - og dagens etter kan man føle seg som en nybegynner.

- Dersom alt i livet var sånn, med så store ytterpunkter, hadde det noen dager vært vanskelig å smøre en brødskive uten at den havnet på gulvet og med pålegg overalt, ler han.

Helt til topps

Han var ikke alene om å representere klubben på Sortland. Mats Engan var også på plass, og han gikk helt til finalen der han møtte Kjetil Sørensen fra Vesterålen Biljardklubb.

Det ble en tett kamp, men på stillingen 5-5 takket Mats for følget og dro i land seieren i sesongens andre regionsturnering og topper dermed rankinglisten for 1.div Nordland.

- Det er første gang en spiller fra Fauske topper den lista, sier nestleder Kurt Lund i biljardklubben.

Startet i 1989

Fauske biljardklubb ble stiftet i 1989, og blåst liv i igjen i mars i år.

- Vi var en liten gjeng som spilte, men ville ha eget lokale. Det fikk vi her, og begynte å pusse opp. Vi fikk inn endel nytt, blant annet bordene, og noen brukte møbler som er pusset opp. De var tidligere på Aker Brygge i Oslo, sier Kurt Lund, Morten Sjø, som begge var med på oppstarten i 1989, og Rainer Korneliussen.

Takker gode hjelpere

- Det er på sin plass med en stor takk til Samfunnsløftet fra Sparebank1 Nord-Norge og også til mange småsponsorer som har støttet oss, sier de.

Med lokalene tipp topp, inkludert kunst på veggene - samtlige farger på biljardkulene, finner man igjen i bildene på den ene kortveggen - er neste steg rekruttering av yngre spillere.

Søker unge spillere

- Vi vil gjerne bygge opp en junioravdeling, så dersom det er noen som er interessert - én eller gjerne flere sammen - så har vi gode lærere her. Månedsavgiften er på 300 kroner og da spiller man så mye man vil, sier Morten Sjø, og håper interesserte vil melde seg.

- Gjerne ungdom pluss minus 15 år, men det er ingen problem om man er litt eldre eller litt yngre, sier han.

De tilbyr gode bord, fine lokaler og bra miljø.

- Vi har kjøleskap til brus og det er også mulig å kjøpe seg litt enkel - men veldig god - mat her, avslutter han.

Powered by Labrador CMS