PÅ NYTT AKTUELT. Fengselstomta som ligger rett over videregående skole på Søbbesva, er et at alternativene som Fauske kommune har for framtidige arbeidsplasser. Her er fra venstre Lasse Bang, Odd Emil Ingebrigtsen, Jørn Stene og Kristian Amundsen på denne tomta. Foto: Arild Bjørnbakk
PÅ NYTT AKTUELT. Fengselstomta som ligger rett over videregående skole på Søbbesva, er et at alternativene som Fauske kommune har for framtidige arbeidsplasser. Her er fra venstre Lasse Bang, Odd Emil Ingebrigtsen, Jørn Stene og Kristian Amundsen på denne tomta.

Langt steg mot datalagring

Selskapet Arctic Host skal brukes i kampen om å få nasjonale og internasjonale datalagringsjobber til Salten.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Det var i 2014 at gründeren Odd Emil Ingebrigtsen lanserte Fauske og Gildeskål som aktuelle lokaliseringssteder for datasenter som Facebook og Google etablerte i Luleå.

Utvidet området

Nå er selskapet Arctic Host på plass med saltdalingen Lasse Bang som daglig leder. Han er på plass i Fauna sine lokaler på Fauske.

Dermed har trinn to i dette arbeidet startet.

I tillegg til Fauske og Gildeskål, er Meløy, Rana og Narvik nå inne som aktuelle områder som det skal arbeides for.

Les hva Fauske-ordføreren synes om prosjektet.

Grønn satsing

De utenlandske selskapene har for lengst kastet sine øyne på Norden for datalagring. Vår fornybare og utslippsfrie energi passer som hånd i hanske for den nye grønne satsingen.

- Vi har alle forutsetninger for å bli en global eksportør av grønn datalagring. Vår strøm er fornybar og utslippsfri, og det har vi også overskudd av i Fauske og i Nordland. Vi har et klima som gir mulighet for naturlig nedkjøling, sier Odd Emil Ingebrigtsen.

Klar tidsfrist

I 2014 la han fram sine planer om å gjøre Fauske stor på datalagring i et lukket formannskapsmøte. Planer som Saltenposten senere presentert. Nå har Arctic Host tatt steget videre og er langt mer konkret.

- Med vårt nye selskap har vi gitt oss frist til i 2021 å få på plass den første datalagrings-bedriften i vårt område. Vi er mindre opptatt av hvor det blir innenfor de aktuelle kommunene, men er opptatt å få det til, sier Ingebrigtsen.

Inviteres inn

Arctic Host har fått tre millioner kroner i støtte fra fylkeskommunen. Nå skal like mye hentes inn fra næringslivet.

Energibedrifter i de fem aktuelle kommunene blir nå invitert inn i selskpaet.

Arealene

For at Ingebrigtsen skal kunne gå videre på sine storstilte planer for Fauske, har formannskapet håndgitt ei tomt på 150 dekar. Det er resten av Søbbesva industriområde.

Nå skal kommunen og selskapet Salten Serverfarm Fauske, som er Ingebrigtsen sitt selskap, foreta grunnboringer og lage en plan for hele området.

Facebook

For fem år siden kom Facebook til Luleå hvor de bygde opp et 28.000 kvadratmeter stort datasenter. Det var starten og etter hvert har det kommet flere slike sentrer i det området. Vi snakker da om Boden, Kalix og Pieteå.
LES OGSÅ:E6 kan sørge for bygging av datapark

For to år siden ble det sagt at bare i Europa var det behov for 200 slike datasentre. En stadig voksende industri som bare vil øke framover etter hvert som bruken av data øker.

Våt drøm

Vårt klima med lavere gjennomsnittstemperatur kommer oss til gode. Andre steder med langt høyre temperatur må bruke store mengder energi til kjøleanlegg. Dette gjør at det kan være mer aktuelt med luft- til luft-kjøling i våre områder og dermed også mindre energibehov.

- Det er en våt drøm at vi lykkes og får datasenter til våre områder innen ti år. Det er også slik at skal du vinne krigen må du delta, sier Odd Emil Ingebrigtsen.

Dokumentasjonskravet

Han forteller at det er utrolig mye dokumentasjon de må ha på plass når de skal gå ut i en slik sak. Ikke minst når det gjelder datasikkerhet, back-up og doble løsninger både strøm, fiberkabel og flere ande kritiske faktorer som vær, vind, ras og jordskjelv.

- En av de jobbene som Lasse Bang nå skal gjøre er å få på plass de dokumentasjons-krav som stilles. Dette må gjøres i samarbeid med kommunene, sier Kristian Amundsen i Fauna.

Han ser med spenning på å få Lasse Bang innenfor dørene til Fauna.

Powered by Labrador CMS