ILLE. Olof Anders Kuhmunen (t.v.) tror det kunne endt ille dersom bjørnen hadde fått tatt for seg i reinflokken den var på vei mot. - Jeg er glad for at det kom en rask avgjørelse om felling, sier han. Her sammen med Olov Thomas Blind. Arkivfoto: Bjørn Fridtjofsen
ILLE. Olof Anders Kuhmunen (t.v.) tror det kunne endt ille dersom bjørnen hadde fått tatt for seg i reinflokken den var på vei mot. - Jeg er glad for at det kom en rask avgjørelse om felling, sier han. Her sammen med Olov Thomas Blind. Arkivfoto: Bjørn FridtjofsenSKUTT. Det var denne unge hannbjørnen som ble skutt sør på Saltfjellet natt til tirsdag. Bjørnen var på vei inn mot et kalvingsområde for rein. Statens naturoppsyn (SNO) fikk hastetillatelse til felling med helikopter.

- Kunne blitt et blodbad

Olof Anders Kuhmunen tror det kunne endt ille om bjørnen hadde kommet seg inn i reinflokken.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: Det er midt i kalvingssesongen og reineierne er ute nesten døgnet rundt for å passe på flokkene sine.

- Vi er bekymret på denne årstida. Det er kalvinga som legger grunnlaget for sesongen videre, og da er det viktig å passe på dyrene, sier reineier Olof Anders Kuhmunen.

Tilfeldig oppdaget

Natt til tirsdag ble det skutt en ung hannbjørn som var på vei rett inn i kalvingsområdet helt sør på Saltfjellet. Det ble også funnet en reinkalv som nylig var tatt av bjørn.

- Det var helt tilfeldig at den ble oppdaget, sier Kuhmunen, som selv var til stede da de fikk øye på bjørnen.

SNO (Statens naturoppsyn) var ute sammen med reineierne for å se på noen kadavre som var meldt inn. Det viste seg at disse var tatt av jerv på et tidligere tidspunkt.

Men det var i den forbindelse at det ble oppdaget bjørnespor i retning nordover.

Rask avgjørelse

- Etter å ha sjekket kadavrene dro vi sammen med reineierne for å sjekke sporene. Da oppdaget vi også bjørnen oppå en liten fjelltopp, forteller Vegar Pedersen i SNO.

Miljøverndirektoratet ble varslet, og etter bare noen timer ble det sendt et helikopter som skulle bistå i uttak av bjørnen.

- I mellomtiden hadde vi bjørnen under oppsyn, forteller Pedersen, og sier at det var en kollega fra Trøndelag som tok seg av selve fellinga.

- Vi er veldig fornøyd med en så rask avgjørelse. Jeg er redd det kunne blitt et blodbad dersom bjørnen hadde kommet inn i flokken, sier Kuhmunen.

Ikke stor

Bjørnen ble skutt helt nord i Rana kommune, i nærheten av grensen til Beiarn. Vekta er anslått til å være mellom 80 og 100 kilo.

- Det var en typisk representant for de unge hannbjørnene i Nordland. Jeg målte 13 centimeter på den ene framfoten, så det var ikke en spesielt stor bjørn, sier Pedersen.

Merket på bjørnen viste at den har vært i kontakt med svenske bjørneforskere.

- Så det blir spennende å se hvor den har vært tidligere. Vi vet ikke hvor den har overvintret eller hvor den har vært tidligere, legger Pedersen til.

Tredje i år

Dette er den tredje bjørnen som er skutt i Nordland hittil i år.

- Blir dere bekymret?

- Vi får bare håpe at det ikke er flere bjørner i området. Men en vet jo aldri. Dette er første gang vi har sett bjørn, men den er jo ikke så lett å se heller, sier Kuhmunen.

Reineierne har dyrene på fjellet hele året. Og Kuhmunen sier at de jevnlig har oppsyn med flokken for å holde rovdyr unna.

Powered by Labrador CMS