SVARER I DAG. Nils-Christian Steinbakk vil redegjøre for posisjonens syn på veien videre i skoleprosessen på dagens møte i Oppvekst- og kulturutvalget. Foto: Arild Bjørnbakk
SVARER I DAG. Nils-Christian Steinbakk vil redegjøre for posisjonens syn på veien videre i skoleprosessen på dagens møte i Oppvekst- og kulturutvalget.

Kommer med skolesvar i dag

Posisjonen i Fauske vil komme med svar i skolesaken på dagens møte i utvalget for oppvekst og kultur.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: I forrige uke kom svaret på kravet om lovlighetskontroll av vedtaket som ble fattet i kommunestyret om å sørge for videre drift ved skolene på Erikstad og i Hauan.

Fylkesmannen i Nordland opphever vedtaket med grunnlag i at høringsfristen på tre dager ble for kort.

Det er noe som utvalgsleder Nils-Christian Steinbakk har tatt til etterretning, og vil redegjøre for i dagens møte i utvalget for oppvekst og kultur i Fauske kommune.

To utfall

Han er imidlertid klar på at det bare finnes to muligheter i denne saken.

- Slik vi ser det er de to alternativer her. Det ene er å legge saken død og opprettholde den tidligere vedtatte strukturen, eller å starte en ny prosess og få saken ut på høring igjen, forteller han.

Ser videre

I forhold til grunnlaget for fylkesmannens konklusjon, sier Steinbakk at de registrerer at det ble for kort tid til å uttale seg for alle de involverte partene i saken.

- Vi kan ta selvkritikk for det når man ser på brevet fra fylkesmannen, men vi føler at dette er en sak som er veldig godt belyst gjennom årenes løp, sier Steinbakk.

Frykter kaos

Heller ikke opposisjonen er fornøyd med at det er blitt ny usikkerhet i saken.

- Elever og lærere bør få en rask avklaring på hvilken skole de skal gå på eller jobbe ved, mener Hilde Dybwad i Fauske Ap.

Tilbake til start

Politikeren peker på at det eksisterer planer for hvordan lærere skal fordeles og hvor elever skal være ut fra vedtaket om skolestruktur som ble gjort i 2012.

- Dette er planer som kan tas fram igjen nå, slik at man har noen måneder til å forberede seg. Det vil bli kaos å gå inn i sommerferien uten å vite hvor man skal gå på skole, både for elever, foreldre og lærere som nå ikke vet hvor arbeidsplassen blir, sier hun.

- En ny prosess med høringer vil skape uforutsigbarhet og ytterligere frustrasjon. Derfor oppfordrer vi nå posisjonen til å legge vekk prestisjen. Og at de setter i verk de planer for skolestruktur som ble vedtatt i 2012, sier Hilde Dybwad.

Powered by Labrador CMS