BYGGES NED. - Vi som bor her skal tro på framtida. Og da blir det så feil signaler at det skal bygges ned, sa Kathrine Moan. Folkemøtet i Sulis torsdag kveld vekket stort engasjement hos innbyggerne i den gamle gruvebyen. Alle foto: Frida Kalbakk
BYGGES NED. - Vi som bor her skal tro på framtida. Og da blir det så feil signaler at det skal bygges ned, sa Kathrine Moan. Folkemøtet i Sulis torsdag kveld vekket stort engasjement hos innbyggerne i den gamle gruvebyen. Alle foto: Frida KalbakkFULLT. Det var ikke mange ledige stoler i salen på samfunnshuset torsdag kveld.LEDET MØTET. Leder for nærmiljøutvalget Egil Setså ledet møtet og sørget for at alle som hadde noe på hjertet fikk snakke.I PANELET. Fra venstre Ole Tobias Orvin (SV), Ottar Skjellhaug (Ap), Per Gunnar Skotåm (Rødt), Ronny Borge (H), Jørn Stene (Felleslista) og Odd Wollbakk (Krf).

Kjemper for Sulis

Folk var tydelig på at de føler at den gamle gruvebyen bygges ned. - Vi som bor her skal ha tro på framtida, sa Kathrine Moan.

Publisert Sist oppdatert

SULITJELMA: Torsdag kveld var det duket for folkemøte i Sulis. Nærmiljøutvalget, velforeningen, FAU og pensjonistforeningen hadde invitert politikere til debatt.

Bakgrunnen for dette var det kommende kommunestyremøtet hvor blant annet saken om Sulisbadet skal avgjøres.

Nye innbyggere

- Vi har fått mange nye innbyggere de siste årene. Unge mennesker som ønsker å etablere seg her. Men vi er opptatt av hva politikerne mener om framtida i Sulis. Hva blir egentlig Sulis?

Leder for nærmiljøutvalget Egil Setså åpnet møtet med sang og ga ordet til alle som hadde noe på hjertet. Og det var mange, for etter to timer var det fortsatt ikke så lett å runde av.

- Jeg skulle likt å høre de positive tingene ved å ha en barnehage i det gamle bassenget, annet enn det økonomiske, sa Kathrine Moan.

Vil vite om det satses

Emma Lybergsvik tok ordet og opplyste om at det faktisk er over 40 unge som har bosatt seg i Sulis den siste tiden, henne og samboeren inkludert.

- Men jeg bruker ikke ei eneste krone på å pusse opp huset før jeg vet at det blir satset på Sulis. Jeg tror dere kveler hele Sulis-samfunnet om dere legger ned bassenget, sa hun og høstet applaus blant alle de oppmøtte.

Ap fortsatt usikker

Høyre har allerede tatt standpunkt i saken. De vil legge ned bassenget og bruke lokalene til ny barnehage.

Arbeiderpartiet derimot fikk en del pepper fra folk i salen fordi de ennå ikke har tatt stilling til hva de går for. Partiet er splittet, og de har enda ikke kommet fram til en endelig avgjørelse for hva de stemme under kommunestyremøtet.

«Bunkers»

Mange tok ordet og fortalte hvordan de føler at politikerne bygger ned hele Sulis. Enkelte poengterte også at ved å fjerne bassenget, så fjernes også et fritidstilbud til de unge.

Flere brukte begrepet «bunkers» om det å legge barnehagen i bassengets lokaler.

- Det vil bli en barnehage i skyggelandet, sa Erik Alvestad.

- Forstår dere politikere hvordan det er å få sånne nedturer for oss som kjemper? Vi prøver å være positive. For første gang er det venteliste i barnehagen. Hva om vi plutselig trenger flere plasser? Det blir ikke lett å bygge ut om barnehagen da er i det gamle bassenget, sa Tove Wensell.

- Hva skal ofres?

- Hvilke fag skal vi fjerne for å få tid til å kjøre ned til Fauske for svømmeundervisning, spurte Vibeke Setså og la fram regnestykket om hvor lang tid det vil ta fram og tilbake fra Sulis, i tillegg til bading og dusjing.

Også turistnæringa mente de kunne dra nytte av et fungerende basseng.

- Det ville vært genialt om vi kunne tilby gjestene et varmt basseng etter lange turer, sa Anders Hansen fra Sulitjelma turistsenter.

Powered by Labrador CMS