MENTOR OG HJELPER. Kjell Åke Garstad (t.v.) hadde med sin hjelper fra Ribo, Tor Ingvaldsen, da han holdt sitt foredrag på Fauske hotell. Begge foto: Arild Bjørnbakk
MENTOR OG HJELPER. Kjell Åke Garstad (t.v.) hadde med sin hjelper fra Ribo, Tor Ingvaldsen, da han holdt sitt foredrag på Fauske hotell. Begge foto: Arild BjørnbakkDYPT INNTRYKK. Her står Kjell Åke Garstad (51) og legger frem usminket sitt liv som rusmisbruker. Han fortalte også om veien ut av dette på tross av den manglende hjelp han fikk fra rusomsorgen og Fauske kommune. For de fikk begge skarp kritikk fra Garstad.

Kjell Åke fortalte åpent om oppvekst, mobbing , overvekt og rus

- Jeg har levd et helt liv i sus og dus. Nå skal jeg fortelle hvordan jeg ble rusmisbruker og veien ut, sa Kjell Åge Garstad til de over 100 i salen.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Regionalt kompetanseutviklingskontor (RKK) arrangerte denne uka en fagdag på Fauske hotell. Den var for de ansatte innen rus- og psykiatri i de seks Salten-kommunene Fauske, Saltdal, Beiarn, Meløy, Gildeskål og Steigen.

Enebarn

Kjell Åke fortalte at han var et enebarn med en snill mamma som gjorde så godt hun kunne.

Men med en far som alkoholiker, var barndommen turbulent med opp- og nedturer som en berg- og dalbane.

- Det kunne gå bra i lange perioder, men så var det full rulle som kunne vare i ei eller to uker med bråk hjemme. Som unge ble jeg engstelig, preget av dette med mye vold og slåssing hjemme. Bestemor hadde butikk, og hun ga meg godteri som trøst. Det var ikke noen god løsning, for jeg ble raskt overvektig, fortalte Garstad til salen.

Mobbing

- Jeg ble en dårlig kombinasjon siden jeg slet med overvekten og en alkoholisert far. Dette endte med at jeg ble mye mobbet på skolen. Dermed var jeg usikker hvordan det ble hjemme og ikke minst like usikker hvordan var det på skolen. Det ble mange dager og uker med mobbing, sa Kjell Åke, uten å legge skjul på hvor vanskelig det var for en ung gutt.

Det førte også til at han søkte aksept andre steder enn i de populære gjengene.

- En som var kamerat den ene dagen var mobber neste dag. Jeg fikk et dårlig forhold til voksne, til de som skulle ta vare på meg. De strakk ikke til, og det bygde seg opp et hat og et sinne. Jeg ble en outsider. Da havnet jeg fort i en gjeng med outsidere med forskjellige skavanker fra oppveksten.

Rusen

For de som falt utenom, var det å finne sammen et siste sted for å finne noen å være sammen med. Forhistoriene var mange.

- Noen misbrukte, noen hadde misbrukere i familien og ble misbrukt selv, vi hadde ulike plager med oss. Vi var i en voldsom opposisjon til skole og foreldre, sa Garstad til salen.

- På skolen kom de med skremselshistorier om narkotika. Men vi begynte å flørte med det likevel. De skremselshistoriene vi hadde fått høre stemte ikke. Veien var kort fra alkohol til lettere narkotiske stoffer og derfra videre til tyngre narkotiske stoffer som amfetamin, og senere heroin. Jeg har prøvd alle narkotiske stoffer som var på den tiden, LSD, heroin og amfetamin for å nevne noen. Det gikk ganske bra den første tiden, det ble våre greier.

Fengsel

Det kunne imidlertid ikke fortsette slik, for et misbruk av narkotika krever sitt.

- Det som jeg begynte med i 15-17- årsalderen førte igjen til at jeg havnet i fengsel. En endring i livet som gjorde noe med meg. Det virket veldig skremmende i noen timer og noen dager. Men til slutt så ble det heller en oppløpingsarena i kriminalitet, forteller Kjell Åke.

Han er svært så kritisk til sammenblanding av nye og gamle erfarne kriminelle i fengsel.

- De ferske kriminelle burde ikke sitte sammen med grove og langt mer drevne kriminelle. Når de sitter sammen med dem blir de lært opp til å bli kriminelle selv, og drive kriminaliteten på en lurere måte. Hvordan du skal unngå politiet, unngå å bli tatt. Innenfor murene blir du rett og slett opplært til å bli en bedre kriminell, kunne han fortelle.

Rusmisbruker

- Som rusmisbruker og omsetter av narkotika var det viktig for meg på den tiden med nettverk i hele Nord-Norge når jeg satt i fengsel. Det første til at mitt forhold til narkotika og rusmisbruk eskalerte.

Kjell Åke har aldri vært en som gjorde innbrudd eller tyveri for å kjøpe stoff. Han brukte de pengene han skaffet seg fra familier og venner. Men han omsatte narkotika for å få penger til eget forbruk.

På kjøret

- Da jeg var 17 år begynte jeg med hasj, før jeg på slutten av 90-tallet bodde i Tøyengata på Skøyen. Fra leiligheten min solgte jeg heroin til både marokkanere og pakistanere. Jeg var også dypt inne i et personlig narkotisk forbruk. Hadde flere overdoser selv, og flere venner som døde av overdoser. Venner og venninner ble dratt inn i dette. Alt av forhold til familie og venner ble ødelagt, og jeg var uspiselig for arbeidsliv, forteller han.

- Men jeg kom til meg selv, da en god kamerat av meg døde der nede. Jeg fikk en aha-opplevelse der jeg så meg selv fra yttersiden og tenkte jeg måtte gjøre noe med dette.

Hvordan var ikke helt klart, men Kjell Åke ville ut av dette livet.

God mottakelse

Dette var noe av de over 100 ansatte i rus og psykiatri fikk høre fra Kjell Åke Garstad i foredraget på Fauske Hotell. Den samme historien som han fortalte i Saltenposten på lørdag.

En historie hvor han er svært så kritisk til måten dagens rus og psykiatribehandling i Norge.

Kjell Åke fikk svært god mottakelse for sitt foredrag og mange klapp på skulderen etterpå, mange ville høre høer og ville snakke med han.

På hans foredragsliste står også politihøgskolestudenter. Selv var han fornøyd med mottakelsen og reaksjonen på Fauske.

Powered by Labrador CMS