GLADE. Nå er det klart at fotballhallen SKS Arena realiseres. Daglig leder i Fauske/Sprint Tom Erik Lund, varaordfører Ronny Borge, styreleder i Sprint Ove Sørdahl, ordfører Siv Anita Johnsen Brekke, konsernsjef i SKS Leif Finsveen og konsernrådgiver Andreas Opheim i SKS slapp nyheten på en pressekonferanse mandag. Foto: Espen Johansen
GLADE. Nå er det klart at fotballhallen SKS Arena realiseres. Daglig leder i Fauske/Sprint Tom Erik Lund, varaordfører Ronny Borge, styreleder i Sprint Ove Sørdahl, ordfører Siv Anita Johnsen Brekke, konsernsjef i SKS Leif Finsveen og konsernrådgiver Andreas Opheim i SKS slapp nyheten på en pressekonferanse mandag.

Innvier fotballhall i januar 2016

Arbeidet med fotballhallen SKS Arena starter umiddelbart. Hallen skal åpnes om 13 måneder.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Etter fire og et halvt år med jobbing, kan Fauske/Sprint melde at SKS Arena blir en realitet.

- En drøm og et håp blir nå realitet, sier en fornøyd styreleder i Sprint, Ove Sørdahl.

Godt samarbeid

På en pressekonferanse mandag ble planene lagt fram, sammen med SKS og Fauske kommune.

- Vi er privilegerte som har samarbeidspartnere som SKS og kommunen, sier Sørdahl. SKS er klubbens generalsponsor.

55 millioner

Hallprosjektet er på totalt 55 millioner kroner, noe Sørdahl mener er et enormt prosjekt for en klubb på Sprint sin størrelse.

Finansieringen skjer gjennom bidrag fra store og små samarbeidspartnere, kommunen, spillemidler, momskompensasjon og dugnad. Sprint tar opp et lån på inntil 7,5 millioner, kommunen bidrar med 11-12 millioner i tomt. I tillegg kommer investeringstilskudd på fem millioner og en langsiktig leieavtale.

Holder løfter

- Vi er med på laget for at barn og unge skal kunne drive med gode fritidsaktiviteter. En fotballhall frigjør plass i andre lokaliteter der kapasiteten er sprengt, sier ordfører Siv Anita Johnsen Brekke.

- Det er gledelig å se at hallen skal realiseres. Mitt parti har hatt den i programmet, sier hun, og er glad for at Fauske nok en gang får til ting gjennom samarbeid og samhandling.

- Dette var ett av punktene i samarbeidsavtalen etter valget, supplerer Ronny Borge (H).

Tidsplanen klar

Hallen er utvendig 115 x 75 meter, spilleflate blir 100 x 64, det blir løpebaner og tribune for 500 personer.

I uke 48 skal man ha igangsettingstillatelse, uka etter starter grunnarbeidene.

I uke 22 neste år er det planlagt støping av grunnmur, og byggestart er planlagt i uke 28. I uke 47 skal bygget være ferdig og kunstgress legges.

Skjær i sjøen

Både Sprint og SKS holder kortene tett til brystet når det gjelder størrelsen på SKS sitt bidrag, men det er betydelig.

Ove Sørdahl sier at Sprint har en langsiktig målsetning om andredivisjon, og da er en av én av forutsetningene gode fasiliteter også vinterstid.

- Det er fortsatt skjær i sjøen, men vi vet hvor de er og ingen av dem vil kunne velte prosjektet. Vi mener å ha gjort gode forberedelser og gode avtaler, sier han.

Andre bruksområder

Hallen skal være i bruk både dagtid, ettermiddag/kveld og helger. Det er foreløpig forventet litt ledig kapasitet på dagtid. Det åpnes for at noen helger kan brukes til ikke fotballrelaterte arrangementer.

På sommeren vil hallen ikke være i stor bruk til fotball.

- Vi vet at Fauske for eksempel har en messetradisjon. Og en hall kan være en reservearena i forhold til for eksempel konserter, sier Andreas Opheim i SKS.

Hallen har en kapasitet på 3.000 personer.

Godt prosjekt

Konserndirektør Leif Finsveen sier at SKS sin motivasjon for å gå tungt inn i prosjektet er å være med på å skape et godt oppvekstmiljø.

- Det er en faktor når vi skal ha folk selv det å kunne vise til et sted med gode oppvekstvilkår. Vi skaper muligheter, og synes dette prosjektet er viktig. Sprint skal ha ros for sitt arbeid, og prosjektet har fått kvalitet over tid, sier han.

Tror på vekst

Fauske/Sprint har 450 medlemmer og daglig leder Tom Erik Lund tror hallen vil gi vekst.

- Fotballen får ikke medlemmer like enkelt som tidligere. Fasiliteter er én av grunnene. Vi tror på et løft med hallen, både i antall medlemmer og at flere holder på lenger. I tillegg vil andre idretter nyte godt av kapasitet som frigjøres i andre treningslokaler, sier han.

Powered by Labrador CMS