INGEN ØKNING. – Det blir ingen økning i renovasjonsgebyret neste år, og heller ikke i 2014, sier administrerende direktør Leif Magne Hjelseng i iris Salten IKS. Foto: Iris Salten
INGEN ØKNING. – Det blir ingen økning i renovasjonsgebyret neste år, og heller ikke i 2014, sier administrerende direktør Leif Magne Hjelseng i iris Salten IKS.

Ingen renovasjonsøkning

– Det blir heller ikke økning i 2014 dersom anslagene i økonomiplanen slår inn, sier administrerende direktør i Iris Salten Leif Magne Hjelseng.

Publisert Sist oppdatert

Renovasjonsgebyret abonnenter betaler skal dekke kostnadene. Men også inntekten fra Miljøtorg skal regnes med dette regnskapet.

– Vi gjorde en endring i 2008 der disse inntektene ikke ble tatt med. Salten kommunerevisjon hadde ingen innvendinger mot det. Det samme gjorde vi for 2009 og 2010. I etterkant mener vi at dette blir feil, og har endret denne praksisen på eget initiativ i 2011, sier Hjelseng.

– Vi er til for folk i Salten. Når innbyggerne bidrar til inntekter for Iris ved levering av avfall på våre Miljøtorg, skal dette komme innbyggerne til gode, sier Hjelseng.

Kostnadene til innsamling, bearbeiding og levering av husholdningsavfallet skal dekkes av det årlige renovasjonsgebyret, som husstandene betaler.

Iris-sjefen er opptatt av at selskapet han leder skal spille på lag med innbyggerne i Salten.
– Vi skal ha en miljøriktig, effektiv, enkel og rimelig renovasjonsløsning for kundene våre i Salten. Vi har et klart mål om at våre løsninger skal være best mulig for miljøet, og samtidig så rimelig som mulig for innbyggerne. Sammenlignet med andre selskaper har vi et lavt renovasjonsgebyr i Salten. Og det skal vi fortsette med.

Iris har vært gjennom en betydelig omstilling de siste årene. Da forbudet om å lagre avfall på deponi ble innført i 2010, fikk Iris en kraftig økning i kostnadene ved å behandle avfallet. I fjor gikk det nesten 1600 vogntog med avfall fra Iris sine anlegg ut av regionen.

Powered by Labrador CMS