KOMMER TILBAKE. Kjell Basse Lund fra LO i Sulitjelma synes det er tragisk at det ikke blir noen feiring av 1. mai i år heller, men han lover at de kommer knallsterkt tilbake når pandemien er over. Foto: Espen Johansen
KOMMER TILBAKE. Kjell Basse Lund fra LO i Sulitjelma synes det er tragisk at det ikke blir noen feiring av 1. mai i år heller, men han lover at de kommer knallsterkt tilbake når pandemien er over.

- Ingen 1. mai-feiring i Sulitjelma, men vi kommer knallsterkt tilbake.

(SULITJELMA) For andre året på rad blir det ikke 1. mai-feiring i Sulitjelma. - Men vi kommer knallsterkt tilbake, lover Kjell Basse Lund fra LO i Sulitjelma.

Publisert Sist oppdatert

- Det er tragisk at det ikke blir noe arrangement, men slik er situasjonen, konstaterer han.

Tidlig beskjed

Kjell Basse Lund forteller at de var ganske tidlig ute sjekket hva arbeiderbevegelsen mente var forsvarlig i forhold til feiringen av 1. mai.

- Da for å være tidlig ute i forhold til å få tak i talere og legge opp et program. Men allerede rett over nyttår fikk vi beskjed om at det meste av feiringen ville foregå digitalt også dette året, forteller han.

Flagg og tale

- Dermed var det ikke annet å gjøre enn å slå seg til ro. Vi håper alle flagger, og gjerne hører på høre på talene digitalt.

Han synes det er sybd at de ikke får anledning til å invitere folk til Sulis for å feire 1. mai. Men han understreker at de må tenke på sikkerheten til folk.

Den store dagen

- Så snart situasjonen er normalisert vil vi slå ordentlig på stortromma, og samle folk fra hele Salten i Sulis, sier Kjell Basse Lund

Selv er han vokst opp med at 1. mai er den store dagen det er grunn til å feire. ISulitjelma er den større enn 17. mai.

Tradisjon

Feiringen av 1. mai har lang tradisjon her, som går helt tilbake til 1907, da det gikk det et 1. mai-tog fra Fagerli og opp til direktørboligen i Furulund.

Da var Martin Tranmæl hovedtaler.

I fjor fikk LO Sulitjelma markert seg både i NRK og TV2 på 1. mai, der henholdsvis Kjell Basse Lund og Ottar Skjellhaug deltok.

Kobberløpet

I år blir det også en spesiell utgave av Kobberløpet 1. mai. Dagen blir også markert her med en fane.

- Tross alt er vi glad for at dagen brukes til en slik variant av Kobberløpet, sier Kjell Basse Lund.

Powered by Labrador CMS