VANSKELIG. Victoria Engan (18) har cerebral parese. Nå vil hun gjøre seg ferdig med videregående og få egen bolig. Faren Jøran Engan (57) syns han er i en vanskelig og håpløs situasjon. Victoria får ikke bolig gjennom kommunen, og selv har han ikke råd til å bygge om huset.
VANSKELIG. Victoria Engan (18) har cerebral parese. Nå vil hun gjøre seg ferdig med videregående og få egen bolig. Faren Jøran Engan (57) syns han er i en vanskelig og håpløs situasjon. Victoria får ikke bolig gjennom kommunen, og selv har han ikke råd til å bygge om huset.

- Håpløs situasjon

Jøran Engan kjemper for datteren Victoria. Både for å få erstatning og en egen bolig til henne.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Saltenposten treffer Victoria og faren på Fauske videregående. Hun sitter kledt i kokkeklærne og smiler.

- Jeg stortrives på skolen. Vi lager mat og så får jeg spise den etterpå, smiler hun lurt.

Hun drømmer både om kokke-jobb og å kunne jobbe med hester.

Skryter av skola

En dag i uka er hun på Stall Elverhøy og sitter på hesteryggen. Det liker hun godt. Pappa Jøran skryter av opplegget som skolen har tilrettelagt for Victoria.

- De er så flinke med henne, sier han.

Hun går siste året på videregående og skulle ønske hun hadde en egen bolig. Nå bor hun hjemme hos foreldrene, men huset er kronglete. Det er en sokkelbolig i tillegg til loftetasje.

Mistenker fødselsskade

Faren forteller at hun kan gå, men er avhengig av å holde seg fast i noe. Hjemme blir det derfor vanskelig å komme seg rundt uten rullestol.

Victoria fikk diagnosen cerebral parese da hun var fire år. Jøran har imidlertid mistanke om at det skyldes komplikasjoner under fødselen.

- Jeg er 99,9 prosent sikker på det. Jeg var jo til stede under fødselen, sier han.

Han jobber derfor nå med å samle inn dokumentasjon, slik at Victoria forhåpentligvis får erstatning.

Egen bolig

Gjennom kommunen og andre instanser har de utarbeidet en såkalt individuell plan knyttet til Victoria. Den tar utgangspunkt i hennes ønsker og behov, slik at hun får rett oppfølging.

- Der står det at hun vil få en egen bolig når hun har fylt 18 år, men kommunen har ingen ledige. Meninga er jo at hun skal være selvbehjelpelig nå, sier pappa Jøran.

Baksmell

Jøran ville derfor bygge om huset for å gjøre situasjonen til datteren litt bedre. På grunn av en skade han pådro seg under gravearbeidet måtte han leie inn en minigraver og skrev derfor fradrag på dette på selvangivelsen.

Det ble ikke godtatt og Jøran fikk en baksmell på 45.000 kroner. Denne gjelda er nå sletta ved hjelp av et byggelån. Han måtte løse det sånn for å unngå at namsmannen tok bilen hans som betaling. Slik Jøran ser det har han ikke råd til å gjøre mer med huset.

Ikke avgjort

Planen var å bygge et tilbygg med garasje og nytt inngangsparti. Prisen på dette ville blitt 1,5 millioner kroner.

- Men hvis Victoria bare fikk erstatning, så kunne hun jo kjøpt en egen bolig. Så ville problemet vært løst, sier Jøran.

Denne saken er imidlertid ikke avgjort. Han jobber fortsatt med å samle inn nødvendig dokumentasjon. Både fra fødselen og en røntgenundersøkelse da Victoria var fire år.

- Noen av papirene er vanskelig å få tak i. Jeg har en følelse av at noen prøver å lure unna papirer for å slippe å betale erstatning, sier han.

Powered by Labrador CMS