SKEPTISK. Hans Petersen (t.h.) fra Rognan er sekreær i organisasjonen Truckers International Association (TIA). Han håper arbeidet med E6 nordover fra Sørfold ender i en fullgod løsning i stedet for en halvgod løsning som de har oppevd etter veibygging andre steder. Ved siden av ham står trailersjåfør Jan Høiback fra Skien. Foto: Tarjei Abelsen (Arkiv)
SKEPTISK. Hans Petersen (t.h.) fra Rognan er sekreær i organisasjonen Truckers International Association (TIA). Han håper arbeidet med E6 nordover fra Sørfold ender i en fullgod løsning i stedet for en halvgod løsning som de har oppevd etter veibygging andre steder. Ved siden av ham står trailersjåfør Jan Høiback fra Skien.

Debatt:

Glede over nye veier, men også en porsjon skepsis

(SØRFOLD) TIA Norge håper det ikke blir en halvgod løsning, når regjeringen nå vil bruke ti milliarder på Sørfold-tunnelene, skriver sekretær Hans Petersen i Truckers international association.

Publisert Sist oppdatert

Det er mye glede i Nord Norge nå. Regjeringen vil bruke 10 milliarder på Sørfoldtunnelene. T.I.A. Norge deler denne gleden, men på grunn av Nye Veiers bruk av sparekniv sitter vi også med en porsjon skepsis. Blir dette en fullgod løsning eller får vi bare en halvgod løsning som er bedre enn dagens situasjon? Det er spørsmålet vi stiller oss.

Vi har jo sett hvordan Nye Veier har brukt sparekniven på Kvænangsfjellet. For å spare penger og utnytte dagens trase har man søkt om og fått dispensasjon fra veilederen som skal ligge til grunn for bygging av nye veier. Kurvaturen er i noen tilfeller krappere enn veilederen sier og stigningen på 6% beholdes selv om det tidligere er gjort vedtak om at maks stingningsprosent skal være 5%.

Når man bruker sparekniven slik er det ikke underlig at man i ettertid kan skryte av å ha bygget vei billigere enn SVV sine opprinnelige planer. SVV har i sine planer fulgt veilederen og derfor valgt en dyrere løsning. Men hva er vi best tjent med? En halvgod løsning som er bedre enn dagens situasjon, men som da effektivt vil sperre muligheten for en fullgod utbygging i overskuelig framtid, eller vil vi være best tjent med at den utbyggingen som foretas gir en fullgod løsning med det samme. Vi mener man skal sørge for en fullgod løsning.

Til Nye veier vil vi si: Det er bedre med gode veier for pengene enn noen få km ekstra

Sommeren 2019 ble T.I.A.’s rullende kontor brukt til å kjøre hele E6 fra Oslo til Hammerfest for ved selvsyn få et riktig bilde av situasjonen på den viktige transportkorridoren nordover. Etter å ha kjørt hele strekningen kalte vi deler av E6 i Nord Norge for en dårlig asfaltert krøttersti og det er en betegnelse vi fortsatt står ved. Det må til en massiv satsing på veibygging i de nordlige landsdelene for at trafikken der skal få tilnærmet samme forutsetninger med tanke på forutsigbarhet og framføringstid som man har lenger syd i landet vårt.

Vi foreslo bl.a. at man skulle prioritere fergestrekningen Drag – Kjøpsvik framfor Bognes – Skarberget når det gjelder døgnkontinuerlig fergedrift, men byråkratene i Oslo har nok bare sett på kartet og avgjort at E6 er den veien som skal prioriteres. I de byråkratiske kontorer tar man ikke hensyn til problemstrekninger som f.eks Ulvsvågskaret som er et kjent problemsted for alle som trafikkerer E6 syd for Bognes.

Det er bra at det kommer bevilgninger, men man bør lytte til brukerne når utbyggingsområder og nye traseer planlegges.

Powered by Labrador CMS