VIL LEIE KULTURHUS. Formannskapet i Fauske innstiller på å gå inn i et samarbeid med utbyggerne av Tower hotell om å leie seg inn i et bygg som skal benyttes som kulturhus. Illustrasjon: SnøhettaDELT FORMANNSKAP. Ikke alle var enige i at Fauske skal gå inn i et kulturhus-samarbeid med det nye hotellet på Fauske. Felleslista, Arbeiderpartiet, Høyre, Kristelig folkeparti og Felleslista var for, mens Rødt gikk mot forslaget. Fra venstre: Ottar Skjellhaug (Ap), Jens Kyed (KrF), Ronny Borge (H), ordfører Jørn Stene (Felleslista), rådmann Geir Mikkelsen, Nils-Christian Steinbakk (FL), Per Gunnar Skotåm (R), varaordfører Linda Salemonsen og Ole Orvin (SV).
VIL LEIE KULTURHUS. Formannskapet i Fauske innstiller på å gå inn i et samarbeid med utbyggerne av Tower hotell om å leie seg inn i et bygg som skal benyttes som kulturhus. Illustrasjon: Snøhetta
Går inn i kulturhus-samarbeid med Tower hotell
Formannskapet går inn for å etablere et kulturhus i forbindelse med det nye hotellet på Fauske.
FAUSKE: Det er ikke mange saker som har hatt så lang levetid i de kommunale behandlingsinstansene enn kulturhus på Fauske i en eller annen form.
Tirsdag ble det tatt et langt steg mot en endelig løsning, da formannskapet gikk inn på et samarbeid med utbyggerne av det nye Tower hotell på Fauske.
Nye kinorom
Fauske kommune går i forhandlinger med utbygger om leie av en etasje i bygget til etablering av:
• En ny konsert/kinosal med plass til minimum 300 personer.
• En mindre kinosal med plass til minimum 60 personer.
• Nødvendig tilleggsareal for utøvelse av scenekunst knyttet til salene.
• Tilhørende fellesareal til begge lokaler for salg/servering/lobby osv.
Dette innebærer en kostnadsøkning på cirka 700.000 kroner per år fra dagens drift dersom man inkluderer økt inntekts- og eiendomsskatt.
Positiv debatt
Nils-Christian Steinbakk i Felleslista gjorde det klart at dette er en mulighet man ikke får flere ganger.
- Det går et tog nå, det er det ingen tvil om. Vi må velge om vi skal være med dette og ta den muligheten vi har fått til å få realisert et kulturbygg for alle på Fauske. Vi er positive til dette prosjektet, og de mulighetene det gir.
Herrer i eget hus
Han vektla også at det er avgjørende for kommunen å ha dispensasjonsrett over det den går inn i.
- Vi må få herredømme over lokalet, og kunne utforme det slik kommunen har bruk for. Det gjelder også i form av tilbud til alle, det skal være muligheter for øvingsrom og slikt i tillegg, sa Steinbakk.
Også Ottar Skjellhaug i Arbeiderpartiet var positiv til forslaget, og la særlig vekt på at det måtte være et bygg som skal huse mer enn bare scener.
- Det må være rom til mer enn bare de store artistene, det må være muligheter for alle som vil utøve kultur, sa han.
Vil utsette
Høyres Ronny Borge var klar på at deres parti ikke hadde kommet til en endelig avgjørelse om hva de ville være med på.
- Det er kort varsel i denne saken, og vi er usikre på hvilket alternativ som er aktuelt å gå for. Det vil koste over to millioner kroner mer i året å flytte biblioteket ned i bygget, men det kan også få store positive ringvirkninger i området om det blir flyttet. Det føles også som det er situasjoner utenfor som ikke er tatt med. Hva skal gjøres med kinoen vi allerede har, og biblioteklokalene, for eksempel, sa Borge.
Skepsis
Ole Orvin i SV var også klar på at det var vanskelig å komme med en avgjørelse på så kort tid.
- Vi er veldig positive til alt det som skjer på Fauske, men det er vanskelig å få en reflektert avgjørelse på så kort tid. Vi er også skeptiske til at vi får det allaktivitetshuset vi har ønsket oss, om det er plass til alt man ønsker seg. Vi vil få det til, men det er en del skepsis i partiet så langt.
Gikk imot
Det eneste partiet som gikk klart imot avtalen, var Rødt.
- Isolert sett er det ikke den største summen det er snakk om, men problemet er at jeg ikke tror på den. Jeg tror ikke man har tatt høyde for alle utgiftene som vil komme for kommunen i denne, sa Skotåm til formannskapet.
Akrobatikk
- Er det slik at rådmannen legger inn framtidige skatteinntekter til de som skal jobbe på hotellet som fratrekk i kostnadene? I så fall synes jeg det er en akrobatikk med tall jeg ikke synes er innenfor. Men, man skal vel sminke bruden før hun selges, kommenterte han tørt.
Ordfører Jørn Stene ga uttrykk for at han var positiv til det at rådmannen hadde lagt inn slike tall i innstillingen.
- Det er gjort en god jobb med å vise tallene i prosjektet, slik jeg ser det. At man kan få alle tall på bordet er viktig.
Ny runde i kommunestyret
Nils-Christian Steinbakk i Felleslista gikk inn for rådmannens alternativ én, som innebærer at man ikke flytter biblioteket til det nye bygget.
Saken skal nå sluttbehandles i kommunestyret den 22. mars.