IKKE TRODD DET VAR MULIG. Birger Andreassen og far Viggo Andreassen er skuffet over behandlingen de har fått av PK Strøm de siste årene. Nå har de fått medhold hos fylkesmannen om at PK Strøm må tilbakeføre jordet til dyrkbar mark. Foto: Helge Simonsen
IKKE TRODD DET VAR MULIG. Birger Andreassen og far Viggo Andreassen er skuffet over behandlingen de har fått av PK Strøm de siste årene. Nå har de fått medhold hos fylkesmannen om at PK Strøm må tilbakeføre jordet til dyrkbar mark.

Må rydde opp etter seg:

Fylkesmannen avviste klagen til PK Strøm

PK Strøm klaget på vedtaket fra Saltdal kommune om å tilbakeføre jordet til grunneier Birger Andreassen til dyrkbar mark etter den ulovlige masselagringen.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: Det var i forbindelse med tunnelarbeidene mellom Fauske og Rognan at entreprenøren trengte et sted å mellomlagre massene som ble hentet ut.
De ble lagt på eiendommen til Birger Andreassen på Medby, og kommunen innførte stoppvedtak og et pålegg om at det skulle fjernes derfra.

I ettertid har det også blitt en konlfikt mellom grunneier Andreassen og PK Strøm for hvem som er ansvarlig for at området skal tilbakeføres til dyrkbar mark.

PK Strøm

Da entreprenøren etter sitt syn leide inn grunneieren selv til å tilbakeføre området, mente PK Strøm at Andreassen selv ikke kan klage på jobben som han selv har gjort.

I vedtaket om tilbakeføring av området fra Saltdal kommune, heter det imidlertid at kommunen mener det er PK Strøm som er ansvarlige, i og med at det var de som ønsket å etablere masselagringen, og som er den proffesjonelle parten.

Klagde på vedtaket

Etter at formannskapet i Saltdal opprettholdt vedtaket om at det var PK Støm var var ansvarlig for å tilbakeføre jordet til dyrkbar mark, valgte entreprenøren å klage til Fylkesmannen i Nordland.

Svaret på klagen er nå klart.

Opprettholdes

Fylkesmannen i Nordland velger etter en gjennomgang av saken å opprettholde vedtaket til Saltdal kommune. PK Strøm får dermed ikke medhold i sin klage.

Det betyr at Andreassens mark må være tilbakeført som dyrkbar jordbruksareal innen den 15. juni inneværende år, hvis ikke vil det bli en tvangsmulkt på 100.000 kroner, i tillegg til en døgnmulkt på 10.000 kroner for hvert døgn over fristen.

- Skal rette opp

Grunneier Birger Andreassen sier seg fornøyd med at saken er avgjort, og at det nå er opp til PK Strøm å tilbakeføre området.

- Det er bra at jobben nå skal fullføres og at jeg kan bruke jorden til dyrkbar mark igjen, sier
Andreassen.

Daglig leder i PK Strøm, Carl Christian Moland, tar saken til etterretning.

- Vi skal ordne opp, og må bare bli enige med kommunen om hvordan det skal gjøres og hvilket areal. Vi skal være helt sikre på at det blir rett og at vi blir ferdig med saken, sier Moland til Saltenposten.

Powered by Labrador CMS