RIVES: Sulitjelma barnehage har eksistert siden 1978 i det som tidligere var en villa. Foto: Saltenposten
RIVES: Sulitjelma barnehage har eksistert siden 1978 i det som tidligere var en villa.

Har sendt svarbrev:

Fylkeskommunen har ingen innvendinger mot å rive den gamle barnehagen i Sulis

- Det er en historisk viktig bygning, men på grunn av nybygging og utvikling rundt miljøet er bygningens relevans i kulturmiljøet i stor grad falt bort.

Publisert Sist oppdatert

SULITJELMA: Det skriver Nordland fylkeskommune i sitt svarbrev til Fauske kommune om riving av bygget som tidligere inneholdt barnehagen i Sulitjelma.

- Det er positivt at kommunen oversender saker til uttalelse som berører historiske bygninger i Sulitjelma, ettersom det er et historisk viktig område av nasjonal og regional verdi, skriver Geir Davidsen, seksjonsleder for Kulturminner, i svaret til kommunen.

Et av de eldste

Barnehagen er en av de eldre bygningene i Sulitjelma, og har en lang historie. I tillegg er det en avbygningene etter gruvedriften som har hatt kontinuerlig bruk siden gruveindustrien ble avsluttet.

- I løpet av de siste årene er det gjort nye kulturminnefaglige vurderinger i Sulitjelma. Fauske kommune utarbeideren kulturminneplan, og Nordland fylkeskommune har gjort tilstandsvurderinger av bygninger som ledd i en kulturminnefaglig vurdering av kulturmiljøet Sulitjelma. I disse vurderingene er ikke Sulitjelma gamle barnehage blittvurdert til å ha høy verneverdi. Fylkeskommunen vurderte det da slik at bygningen ligger i et relativt nytt område. Det er en historisk viktig bygning, men på grunn av nybygging og utvikling rundt miljøet er bygningens relevans i kulturmiljøet i stor grad falt bort, skrives det videre i svaret.

Uhelding, men ingen innvendinger

Fylketkommunen skulle likevel helst sett at bygget ble stående.

- Det er ikke å si at bygningens historie og sammenheng i Sulitjelma som helhet ikke er viktig. Vi vil påpeke at det er uheldig at kommunen ønsker å rive en historisk bygning, i stedet for å sette den i stand slik at den kan tas i bruk på nytt. På bakgrunn av disse vurderingene har ikke Nordland fylkeskommune noen innvendinger til rivingen av bygningen, ut over det som er nevnt i svaret, skriver Geir Davidsen.

Powered by Labrador CMS