INVITERER TIL MØTE. Jan Nilsen, leder i Fauske Røde Kors, og Arne Jensen fra Nordland Røde Kors, vil ha flere til å engasjere seg rundt flyktningene som er kommet til Fauske. Foto: Eva S. Winther
INVITERER TIL MØTE. Jan Nilsen, leder i Fauske Røde Kors, og Arne Jensen fra Nordland Røde Kors, vil ha flere til å engasjere seg rundt flyktningene som er kommet til Fauske.

Frir til folket

Fauske Røde Kors oppfordrer flere til å engasjere seg rundt flyktningene som er kommet og kommer til kommunen.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: - Vi trenger flere frivillige, sier Jan Nilsen og Arne Jensen i Røde Kors.

Onsdag 28. oktober klokken 18 arrangeres det folkemøte på Røde Kors-huset på Erikstad om flyktningsituasjonen og behovet for engasjement fra lokalsamfunnet. Møtet er et samarbeid mellom Røde Kors, Fauske kommune, flyktningkontoret og Røvika mottakssenter. De har også vært i kontakt med Brygga hotell.

Avtale med hotellet

Fauske Røde Kors og Sulitjelma hjelpekorps har allerede vært på plass ved Sulitjelma hotell for å hjelpe de flyktningene som er kommet dit.

- Vi har bidratt med førstehjelp, omsorg og tolker på flere språk. Nå har vi inngått en samarbeidsavtale med hotellet på foreløpig en måned, forteller Jan Nilsen, leder i Fauske Røde Kors.

Kan bli langvarig

Hotelloppholdet for flyktningene i Sulis kan bli en langvarig situasjon. Samtidig ventes det til sammen 80 enslige mindreårige flyktninger til Røvik og sentrum.

- Fauske Røde Kors har hatt to tøffe år med flere leteaksjoner. Nå ber vi enda flere melde seg som frivillige, og det er behov for mye forskjellig hjelp, sier Jan Nilsen.

Å skaffe husrom, klær og mat er relativt enkelt å få til. Da er det verre med den mye faktoren omsorg, mener han.

Verger og guider

Røde Kors-lederen håper at flere vil melde seg som verger og flyktningeguider. Kanskje er det behov for flere natteravner også.

- Det hadde vært flott om flyktningene kunne blitt invitert med i idrettslag, hjem til folk eller ut i lokalsamfunnet, sier Nilsen.

- Ta kontakt

- Det skal et stort lagspill til for å få til dette, og vi håper på mange frammøtte, sier de to Røde Kors-representantene.

Dersom noen har lyst til å engasjere seg, men ikke kan komme på møtet, kan de ta kontakt med Arne Jensen. Han har telefonnummer 91368592.

- Klarer vi i løpet av kort tid å få mange til å engasjere seg, blir det bra, sier de.

Les mer i Saltenpostens papirutgave lørdag 24. oktober.

Powered by Labrador CMS