INGEN LØSNING. Fylkesråd for samferdsel, Tove Mette Bjørkmo, kunne nylig åpne Røsvikveien i Sørfold. Men hun har ikke særlig gode nyheter for veiprosjektet Fjordveien i Beiarn. Foto: Eva Winther
INGEN LØSNING. Fylkesråd for samferdsel, Tove Mette Bjørkmo, kunne nylig åpne Røsvikveien i Sørfold. Men hun har ikke særlig gode nyheter for veiprosjektet Fjordveien i Beiarn.

- Fjordveien er dyr

Fylkesråden sier veiprosjektet er dyrt og at det ligger langt nede på prioriteringslista.

Publisert Sist oppdatert

NORDLAND/ BEIARN: «Prosjekt Fjordveien», den manglende veibiten fra Beiarn til Gildeskål, har havnet langt nede på lista over planlagte veier i Salten.

Den er ute av budsjettet for de fire neste årene, på tross av flere planer om realisering.

Var prioritert

I 1992 kom veiprosjektet inn i Statens vegvesens hovedplan etter vegloven, og i 2009 fikk Fjordveien førsteprioritet over veiprosjekter i Salten.

Ifølge fylkesråd for samferdsel, Tove Mette Bjørkmo, bestemmer Salten-kommunene selv hvor de skal putte veipengene.

Kan gi innspill

- Alle kommunene i Salten har fått brev med innspill til handlingsplaner, og kan dermed melde tilbake til fylket hvilke prosjekter de vil ha, sier hun.

Fylkeskommunen skal lytte til hva Salten vil prioritere, fortsetter Bjørkmo, som dermed tror at Fjordveien kan komme høyere opp på lista om det er sterk politisk vilje for det.

Dyr vei

- Men den er veldig, veldig dyr, vedgår Bjørkmo, uten at hun kan vise til en nøyaktig pris.

Første prioritet har Glombergan i Meløy, mens veien ut mot fergeleiet til Kjerringøy er på andreplass.

- Har du forståelse for at Beiarn trenger en bedre veiforbindelse?

- Jeg kjenner ikke til de nøyaktige forholdene rundt i fylket. Men jeg kan si at det er flere steder hvor folk blir isolert på grunn av dårlig vær, sier Bjørkmo.

Ifølge fylkesråden er det svært viktig at beredskapsplanene er på plass slike steder, og dette er kommunenes eget ansvar.

Lederen for planutvalget i Beiarn kommune, Bror Hemminghytt, mener folk i Beiarn står samlet om å ønske seg Fjordveien.

Generelt er det et behov for å styrke forbindelsen til resten av Saltenregionen. Men å bygge en vei mellom Hoset og Børelv, slik Sven-Åke Hagen foreslo i Saltenposten forrige uke, vil ikke løse beiarværingenes situasjon, ifølge Bror Hemminghytt.

- For oss er det Beiarfjellet som er problemet. Og kommer du deg over Beiarfjellet, kommer du deg over Kvikstadheia også, sier han.

Var innestengt

Vinterstid hender det at veien over Beiarfjellet er stengt på grunn av værforholdene. For få år siden hendte det at fjorden samtidig var tilfrosset. Da var bygda «stengt».

- Helikopter kunne ikke lande på grunn av dårlig sikt, forteller Hemminghytt, som frykter slike tilfeller, særlig hvis sykdom skulle oppstå og noen må på sykehus.

- En milliard?

At Fjordveien har en beregnet kostnad på over en milliard er noe Hemminghytt stiller seg litt skeptisk til.

- Jeg tror den summen er hentet ut av lufta. Så vidt jeg vet er det ikke gjort noen beregninger på dette, sier Hemminghytt.

Avhjelper tungtrafikk

Han påpeker dessuten at andre enn beiarværingene får nytte av Fjordveien.

- En vei til fjorden vil avhjelpe tungtrafikk fra Gildeskål og Glomfjorden, sier han.

Transport fra oppdrettsnæringen i Gildeskål og industrien i Glomfjord må med dagens veinett kjøre via Saltstraumen.

Powered by Labrador CMS