BANEN. Her på NAF sin øvelsesbane i Bringsli i Valnesfjord fikk Volvo-eierne testet sikkerhetssystemene i bilene sine. Foto: Espen Johansen
BANEN. Her på NAF sin øvelsesbane i Bringsli i Valnesfjord fikk Volvo-eierne testet sikkerhetssystemene i bilene sine.

Fikk testet sikkerheten i bilene

Volvo-eiere fikk nylig testet sikkerhetsystemene sine på glattkjøringsbanen i Valnesfjord.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Øystein Mohus fra Bilinord hadde invitert et tredvetall kunder som hadde kjøpt Volvo for å demonstrere sikkerhetssystemene.

Teori og praksis

- Vi har søkt støtte hos NAF her i Valnesfjord og Kolstad trafikkskole i Bodø for å få bistand til selv kjøringen.

Først var det en teoridel om sikkerhetssystemer, deretter tok Lars Rune Hansen fra Kolstad en runde om banen og hvordan det skulle foregå med testing på egenhånd.

Nullvisjonen

- Dette er et viktig bidrag i visjonen til Volvo om at i 2020 skal ingen bli drept eller alvorlig skadet i en Volvo. Vi har en XC40 her som har siste utgave av sikkerhetssystemer, sier Mohus.

- Godt opplegg

Dag-Rune Jodal var på plass med sin Volvo XC 60.

- Meget bra opplegg. Dette gjør at førere finner ut mye om bilen sin. Det er ikke alle som setter seg inn i alt en ny bil har av sikkerhetsutstyr. Jeg tror slike ting som dette er veldig lærerikt for mange, sier han.

Trygge omgivelser

Jodal har selv lang erfaring som sjåfør av bil og buss, og mener flere produsenter enn Volvo bør tilby tiltak som dette.

- Man viser at man setter pris på kundene, også etter at bilkjøpet er gjort. Og man skal jo ikke øve seg i trafikken. Det er godt å få testet bilen i praksis i trygge omgivelser. Man håper at sikkerhetsutstyret er noe man ikke får bruk for, men det er nyttig å vite hvordan det fungerer og hvordan bilen oppfører seg, sier han videre.

Sikkerhet på alvor

Han har kjørt flere bilmerker, som Mitsubishi og Subaru, i tillegg til Volvo.

- Jeg liker opplegget til Volvo. Det er solide biler fra et merke som tar sikkerhet veldig på alvor. Bilen gir en solid følelse, en trygghetsfølelse, sier Jodal.

Nyttig læring

Trond Holmegård på NAF sin øvingsbane glad for at Bilinord benytter anlegget i Bringsli til trafikksikkerhetstiltak.

- Her får man kjøring på både tørt og vått føre, det kommer elg og folk ut i veien. Dette er nyttig læring, sier han.

Ny teknologi

- Man skal venne seg til ny teknologi. Det er mange som kjøper ny bil og opplever at den nye har mye nytt i forhold til den forrige. Da er det fint å kunne gjøre seg noen erfaringer i trygge omgivelser, fortsetter Holmgård.

Nå håper han at flere bilforhandlere skal bli med på opplegg som det Volvo hadde.

Powered by Labrador CMS