ÅPNER DØRENE. Mona Stenseth Larsen og Marius Erlandsen har jobbet beinhardt det siste halvannet året med å renovere Villa Frednes som ble bygd på begynnelsen av 1900-tallet av skipsreder Jørgen C. Knudsen. Alle foto: Mona Stenseth Larsen/utlånt av Mona Stenseth Larsen
ÅPNER DØRENE. Mona Stenseth Larsen og Marius Erlandsen har jobbet beinhardt det siste halvannet året med å renovere Villa Frednes som ble bygd på begynnelsen av 1900-tallet av skipsreder Jørgen C. Knudsen. Alle foto: Mona Stenseth Larsen/utlånt av Mona Stenseth LarsenFRA ATELIERET. I atelieret til Mona er det blant annet 66 maskinverkstedkasser på veggen, hvor hun setter inn morsomme ting. Atelieret befinner seg i førsteetasjen i Villa Frednes. - Når jeg går ned trappa, så går jeg på jobb.ET HUS AV MULIGHETER. Mona og Marius Erlandsen falt for den opprinnelige skipsredervillaen i ny-renessansestil i Porsgrunn i Telemark. En park skiller villaen fra sentrum, og villaen ble kjøpt for to år siden. - Vi hadde ikke tenkt å flytte fra Oslo i det hele tatt, da vi kom over annonsen, forteller Mona.HEKTISK. - Det har vært hektisk og hesblesende, sier Mona om renoveringen av Villa Frednes. Hadde det ikke vært for Marius, hadde det ikke vært mulig. De er ikke helt ferdig ennå.OVERVELDENDE. Takmaleriene i huset trengte ikke å gjøres noe med. Siden 2. verdenskrig hadde ikke huset blitt brukt som bolig. - Det jeg liker best ved huset er at der så funksjonelt. Vi har for eksempel egen inngang på baksiden, så vi kan ha et privatliv selv om det også er jobb.NYDELIG. Denne kakkelovnen befinner seg i penstuen i førstetasje som leies ut. Villaen ble bygd av skipsreder Jørgen C.Knudsen.KUNST OG KOMMERS. Mona Stenseth Erlandsen bor og jobber i Villa Frednes. Hun liker å jobbe med oljemaling og stiller ut to oljemalerier i Porsgrunn til helga, derav er det ene solgt allerede.NOSTALGI FRA BARNDOMMEN. Det den grafiske virksomheten og nettbutikken Emmeselle, som gjør at Mona Stenseth Erlandsen kan leve som kunster på fulltid.

Reportasje:

Fauskejenta Mona Stenseth Erlandsen (32) har renovert en herskapelig villa

Et funn på Finn endte opp med et ellevilt villakjøp for fauskejenta Mona Stenseth Erlandsen (32) og mannen Marius.

Publisert Sist oppdatert
ET HUS AV MULIGHETER. Mona og Marius Erlandsen falt for den opprinnelige skipsredervillaen i ny-renessansestil i Porsgrunn i Telemark. En park skiller villaen fra sentrum, og villaen ble kjøpt for to år siden. - Vi hadde ikke tenkt å flytte fra Oslo i det hele tatt, da vi kom over annonsen, forteller Mona.
ET HUS AV MULIGHETER. Mona og Marius Erlandsen falt for den opprinnelige skipsredervillaen i ny-renessansestil i Porsgrunn i Telemark. En park skiller villaen fra sentrum, og villaen ble kjøpt for to år siden. - Vi hadde ikke tenkt å flytte fra Oslo i det hele tatt, da vi kom over annonsen, forteller Mona.

- Vi har ikke levd mye herskapelig det siste halvannet året mens vi har renovert villaen, og bodd her samtidig. Vi har nesten spist sagmugg til frokost, ler Mona Stenseth Larsen.

Vi har snakket på telefonen en stund, og Mona har fortalt om storarbeidet som er gjort til nå, mest i andreetasjen, mens førsteetasjen er også kraftig «sminket». Huset med stolte, utskårne søyler, svær hall og dynasti-trapp, flotte takmalerier og med et smykke av en kakkelovn vekker oppsikt.

Sist Saltenposten skrev om fauskejenta Mona het hun Larsen til etternavn og var aktuell med bilde-boka «Norsk Nostalgi». Tegninger av de sånn som kan kalles typisk norske gjenstander som en spark eller en ostehøvel.

Det er noen år siden, og mye har skjedd siden da. Nylig ble den sandfargede skipsredervillaen deres vist fram i tv-serien «Herlige hjem» på kanalen FEM.

- Vi jobbet 25 timer i strekk og hadde blodsmak i munnen for å bli ferdige før tv-teamet kom på døra, forteller hun lattermildt.

HEKTISK. - Det har vært hektisk og hesblesende, sier Mona om renoveringen av Villa Frednes. Hadde det ikke vært for Marius, hadde det ikke vært mulig. De er ikke helt ferdig ennå.
HEKTISK. - Det har vært hektisk og hesblesende, sier Mona om renoveringen av Villa Frednes. Hadde det ikke vært for Marius, hadde det ikke vært mulig. De er ikke helt ferdig ennå.

La oss gå et par år tilbake. Mona og familien på fire stortrives på Bislett og har brukt all sin tid på å renovere den eldre bygården i strøket til en toppmoderne leilighet, samtidig som de er småbarnsforeldre, driver egen bedrift, Emmeselle, og har et galleri og showrom på Frogner.

Til høsten skal eldstemann Max begynne på skolen, og de stortrives med bylivet og skal roe ned prosjektene. De har til og med begynt å tenke på ferie. Men så dukker det opp en skipsredervilla fra 1905 i Porsgrunn sentrum. Halvannen times kjøretur i fra Oslo. Paret drar for å ta en titt og faller pladask.

- Da vi satte oss i bilen etterpå gikk det vel et minutt før vi så på hverandre og sa noe. Begge tenkte av den andre sikkert ikke var interessert, men vi var begge like tente!

OVERVELDENDE. Takmaleriene i huset trengte ikke å gjøres noe med. Siden 2. verdenskrig hadde ikke huset blitt brukt som bolig. - Det jeg liker best ved huset er at der så funksjonelt. Vi har for eksempel egen inngang på baksiden, så vi kan ha et privatliv selv om det også er jobb.
OVERVELDENDE. Takmaleriene i huset trengte ikke å gjøres noe med. Siden 2. verdenskrig hadde ikke huset blitt brukt som bolig. - Det jeg liker best ved huset er at der så funksjonelt. Vi har for eksempel egen inngang på baksiden, så vi kan ha et privatliv selv om det også er jobb.

Det var flere som ville ha det spesielle bygget som var i kommunal eie og blant annet blitt brukt til bibliotek, restaurant og kulturhus. Kommunen ville ikke selge til hvem som helst, og det var viktig at huset skulle være i daglig bruk. Paret fikk tilslag og etter to år med renovering samtidig som de har bodd der er det rede til å leies ut. Det vil si at familien bor i andreetasjen som er modernisert, mens førsteetasje er kontor, galleri og finstue til utleie.

- Marius jobber med å utvikle mulighetene med huset, og vi har nylig ansatt en daglig leder, forteller Mona som har holdt godt på Fauske-dialekten.

Mona omtaler mannen sin som tusenkunstneren, og uten ham hadde ikke dette prosjektet vært mulig. Den 10. desember er det julemarked i villaen med 15 utstillere. Julemarked var det også i fjor og da kom det 600 besøkende!

NYDELIG. Denne kakkelovnen befinner seg i penstuen i førstetasje som leies ut. Villaen ble bygd av skipsreder Jørgen C.Knudsen.
NYDELIG. Denne kakkelovnen befinner seg i penstuen i førstetasje som leies ut. Villaen ble bygd av skipsreder Jørgen C.Knudsen.

- I år har vi laget et slusebillett-system, men jeg er spent om varesortimentet holder.

Porsgrunnsamfunnet har gitt nordlands-paret en varm velkomst, og de har funnet seg til vel til rette i «småbyen» og kommunen med 36.000 innbyggere. De har også hatt strikkekafé i villaen.

Emmeselle AS er den kommersielle virksomheten med nettbutikk og salg av kunsttrykk og kort, men hun holder også på med oljemaling eller kan male en vegg på bestilling. Maling har hun alltid gjort på si, og noe hun ønsker å gjøre mer av.

Til helga er hun aktuell med to store oljemalerier i Galleri Osebro i Porsgrunn. Det er moderne rosemaling, og ser du nøyere etter dukker det opp et svanehode, et pelikanhode og enda flere fugler. Det ene er solgt allerede før åpning.

- Jeg har alltid ville blitt kunster, men trodde ikke jeg kunne leve av kunsten da jeg var yntgre, sier Mona som både har jobbet som dekoratør i Til Bords, boligstylist for eiendomsmeglere og har reklamebyråbakgrunn.

- Det har alltid kriblet i fingrene, og jeg har alltid vært søkende. Jeg kjenner jeg blir frustrert om jeg ikke får utløp for energien.

KUNST OG KOMMERS. Mona Stenseth Erlandsen bor og jobber i Villa Frednes. Hun liker å jobbe med oljemaling og stiller ut to oljemalerier i Porsgrunn til helga, derav er det ene solgt allerede.
KUNST OG KOMMERS. Mona Stenseth Erlandsen bor og jobber i Villa Frednes. Hun liker å jobbe med oljemaling og stiller ut to oljemalerier i Porsgrunn til helga, derav er det ene solgt allerede.

Foreldrene ville hun skulle gå studieforberedende og ta en trygg utdanning. Men Mona ville gå design og håndverk på Rognan og måtte opp tidlig for å ta halvsju-bussen. VG2 dekoratør-linje gikk hun i Trondheim og her tok hun også interiørdesign.

Ektemannen Marius er opprinnelig fra Mo, og han kom gående inn på kontoret i Bergen en dag, da han skulle besøke en kollega og venn av Mona. Han drev aktivt med racing på 90-tallet og har en NM-tittel fra 2008.

Den unge damen finansierte videre utdanning i Bergen på grafisk design og mediekommunikasjon med å jobbe ved siden av, og kan ikke minnes en lørdag hun har hatt fri.

- Jeg har hatt jobb siden jeg siden jeg var 14 år.

Ordene triller ut av Mona, og hun er vittig. Kanskje er hun som en sprudlende fontene? Det er bevegelse, fart og noe som skjer hele tiden.

En bildebok med tekst som et forlag vil gi ut i 2020. Derfor blir skisseboka med i kofferten når familien drar til Thailand i midten av desember på en etterlengtet strandferie.

NOSTALGI FRA BARNDOMMEN. Det den grafiske virksomheten og nettbutikken Emmeselle, som gjør at Mona Stenseth Erlandsen kan leve som kunster på fulltid.
NOSTALGI FRA BARNDOMMEN. Det den grafiske virksomheten og nettbutikken Emmeselle, som gjør at Mona Stenseth Erlandsen kan leve som kunster på fulltid.

- Hva blir neste prosjekt? Et fritidssted?

- Hehe, hvem vet om ti år.

- Jeg holder på å jobbe på en bok også, kommer det fram når vi kommer inn på ferieplanene.

Powered by Labrador CMS