DIGERT SAMARBEIDSPROSJEKT. Denne prosjekteringsgruppa har jobbet fram nye Valnesfjord skole. Fra høyre Wilfred Rohde Garder (Innkjøpsservice advokatfirma), Jan Vidar Monsen (Vis-a-Vis), Sonja Rød (Vis-a-Vis) og Marthe Willumsen (Agraff). Til venstre er Ole Leirdal (Cowi), Randi Myrbakk (rektor), Jan Terje Valstad (Cowi), Kjetil Bjørkøy Johnsen (Cowi) og Lars Michelsen (Ing.Thorvaldsen). Foto: Fauske kommune
DIGERT SAMARBEIDSPROSJEKT. Denne prosjekteringsgruppa har jobbet fram nye Valnesfjord skole. Fra høyre Wilfred Rohde Garder (Innkjøpsservice advokatfirma), Jan Vidar Monsen (Vis-a-Vis), Sonja Rød (Vis-a-Vis) og Marthe Willumsen (Agraff). Til venstre er Ole Leirdal (Cowi), Randi Myrbakk (rektor), Jan Terje Valstad (Cowi), Kjetil Bjørkøy Johnsen (Cowi) og Lars Michelsen (Ing.Thorvaldsen).

Skoletabben i Valnesfjord:

Får en ny tidsplan i neste uke

Vis-A-Vis, Hent og Cowi har bedt om å få en utsettelse for å legge fram rapport og beregninger.

Publisert Sist oppdatert

VALNESFJORD: Når vi spør byggherren Fauske kommune om vi kan komme å se på problemområdet, svarer kommunalsjef for eiendom, plan og samfunnsutvikling, Trond Heimtun følgende:

- Per dags dato er det ikke klart definert hvor eventuelle tiltak må settes inn og hvor. Det vil derfor ikke være mulig å kunne betrakte noe før vi har fått mer konkret tilbakemelding fra prosjekterende. Du skal selvsagt få beskjed så snart vi har mer konkret å komme med.

En sammenheng

- Jeg lurer på om dette betyr at det er bæreevne over hele bygget det er funnet avvik ved?

- Arbeidet som pågår omfatter kontroll og dokumentasjon av konstruksjonssikkerhet for hele bygget. Statikkberegninger har alltid et avhengighetsforhold til alle konstruksjoner i et bygg.

Trukket tilbake

- Tegninger fra Cowi/


Rambøll viser forslag til en løsning med skråstag på et konkret område. Forstår det sånn at dette forslaget er avvist, og at Vis A Vis skal se på saken.

- Denne løsningen fra Cowi ble framsatt som et midlertidig tiltak for å kunne ta bygget i bruk til skolestart, dette var gyldig fram til og med 7. august. Kvelden 8. august trekkes dette forslaget tilbake av Cowi, grunnet en vurdering som tilsa at de hadde behov for å gjøre ytterligere vurderinger.

- Har man ikke tillit til det prosjekterende firmaet som har ansvar for konstruksjonssikkerhet/ deres forslag?

- Dette er ingen aktuell problemstilling, fokus nå er å få løsning på situasjonen.

Vil ha mer tid

Etter et avklaringsmøte onsdag kveld kom det fram at arkitekten Vis a Vis, Cowi og Hent har trenger litt ekstra tid for å legge fram en rapport med beregninger.

- Rapporten vil si noe om omfang, eventuelle tiltak og hvor disse må gjøres, og en tidsplan. Denne rapporten vil komme til kommunen 7. september, opplyser Heimtun.

Powered by Labrador CMS