TØR Å TRO. Åke Holmstrøm har stått på barrikadene for skolen i Hauan siden han kom inn i FAU for første gang i 2001. Nå kan det se ut som kommunen kommer til å sikre videre drift på nærskolen der og på Erikstad i årene som kommer. - Dette er en gledens dag, det er det ingen tvil om. Nå forventer vi at kommunestyret følger opp vedtaket i utvalget for oppvekst og kultur, sier han. Foto: Espen Johansen
TØR Å TRO. Åke Holmstrøm har stått på barrikadene for skolen i Hauan siden han kom inn i FAU for første gang i 2001. Nå kan det se ut som kommunen kommer til å sikre videre drift på nærskolen der og på Erikstad i årene som kommer. - Dette er en gledens dag, det er det ingen tvil om. Nå forventer vi at kommunestyret følger opp vedtaket i utvalget for oppvekst og kultur, sier han.

Endelig kan Hauan slippe jubelen løs

Åke Holmstrøm (40) og resten av FAU ved Hauan oppvekstsenter tør nå å håpe på at skolen skal bevares i mange år framover.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Da vedtaket som gjør store endringer i den allerede vedtatte skolestrukturen gikk igjennom i utvalget for oppvekst og kultur, var det jubel over at mange års kamp for nærskolene endelig ser ut til å være over.

Brukt mange timer

Åke Holmstrøm er en av de som har brukt mange timer gjennom årenes løp på å jobbe for at nærskolen fremdeles skulle ha livets rett.

- Jeg har vært i FAU siden eldstekaren gikk i barnehagen her, og han går siste året på videregående nå. Så det har blitt noen år ja, bare med et par års opphold. Men da satt jeg i FAU på Vestmyra, sier han lattermildt.

Viktig valgsak

Han hadde i likhet med mange andre resignert litt i forhold til kampen om å bevare skolen som den var. Men han fattet håp da Felleslista gjorde det til sin valgkampsak å holde nærmiljøskolene åpne.

- Det er ingen tvil hos meg om at mange stemte på dem på grunn av det, og at den forrige posisjonen ikke ville lytte til innbyggerne. Jeg hadde alltids et håp, men ikke så mye tro. Det er desto mer oppløftende at de har valgt å prioritere dette som de har, og det forventer vi selvsagt at kommunestyret skal gjøre også, sier han.

Nærskolens betydning

Holmstrøm legger ikke skjul på at det er delte meninger om hvor viktig det er å ha en liten skole i nærmiljøet de første årene.

- Det handler først og fremst om identitet og tilhørighet. Den ene skolen trenger ikke å være verken bedre eller verre enn den andre, men det engasjementet som er rundt skolen i Hauan, gjør den unik. Den helheten og tradisjonene som er der, gjør at læringsmiljøet blir bra og trygt. Det er bare å se på de nasjonale prøvene, der er det høy score i Hauan, sier han.

- I mine og mange andres øyne, er det alfa og omega for en god oppvekst og utdanning. Jeg tror helt oppriktig at det å gå på nærskole gjør barna bedre rustet til videre skolegang.

Stoler på avgjørelsen

At det stilles spørsmålstegn ved driften og kostnadene til å holde skolene åpne, er noe som Holmstrøm regner som naturlig.

- Men jeg stoler på at de som har tatt denne avgjørelsen, gjør det fordi det er forsvarlig. Det er politikernes jobb å prioritere, og det er det de har gjort no. Det er ikke enorme beløp det er snakk om heller. Jeg vil si at det er små penger for store verdier, slår han fast.

Produsere flere

Det har vært mange år med usikkerhet i Hauan i forhold til nedlegging av skolen, men nå håper de som bor i området at det blir ro.

- Jeg sa vel en gang at vi skulle fortsette å lage barn i Hauan til vi var sikret 1.-7. trinn, men jeg tror vi skal slå oss til ro med at det blir 1 til 4-klasse her. Dette er uansett en gledens dag for oss som er engasjerte i og bryr oss om nærskolen vår, sier Holmstrøm med et stort smil.

Powered by Labrador CMS