MED FLAGG. Liggesyklisten har både det svenske flagget og Dortmund-flagget bak på sykkelen. Her bærer det videre mot Tverlandet og så Kystriksveien ned mot Trondheim.
MED FLAGG. Liggesyklisten har både det svenske flagget og Dortmund-flagget bak på sykkelen. Her bærer det videre mot Tverlandet og så Kystriksveien ned mot Trondheim.

En usedvanlig lang sykkeltur

Ikke alle tar en så lang sykkeltur som denne studenten.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Utenfor Coop Mega tar vi kontakt med denne unge syklisten fysikkstudenten fra Tyskland/Mexico.

- Jeg stoppet opp her for å kjøpe meg mat og en mobillader, smiler Tilman Jiménez Reichow (26), som har studert i Umeå det siste skoleåret. Det fikk han mulighet til gjennom et utvekslingsprogram

Når studiene starter opp igjen i høst er han tilbake i Dortmund, der han bor.

Perfekt sykkelvær

Tilman har vært på sykkeltur før. En sommer syklet han fra Tyskland til Spania. Da fikk han vondt i ryggen, så dermed gikk han over til liggesykkel. Den heter for øvrig Eva (Eve), og navnet står med sorte bokstaver på rammen.

- Det er ikke så veldig vanskelig å venne seg til å sykle på denne måten, og jeg synes de aller fleste bilister tar hensyn i trafikken.

Sykkelen har en god Bob-henger, hvor Tilman har blant annet det lille teltet sitt. Soveposen holder ham varm om natta, og han bader i sjø eller vann jevnlig.

Mil etter mil

Da vi møtte han hadde han vært på farten i 22 dager, og han har tilbakelagt 2.392 kilometer. Det leser vi av på telleren på sykkelen.

Turen startet i Umeå og så syklet han nordover i Sverige, han var innom Finland og så inn i Finnmark. Her var han innom Nordkapp og så dro han sørover, noe langs kysten der det går an. Distansen gjennom Hamarøy og Sørfold var tung, innrømmer han.

- Hvorfor gjør du dette da?

- Som student har man lang ferie, og mat må man ha uansett hver dag. Dette er en billig måte å reise rundt. I tillegg så kan man campe fritt i Norge, og det er jo fantastisk, forteller Tilman.

Tilman bryr seg ikke så mye om å besøke byene, og skal derfor ikke innom Bodø. Han liker de små plassene, og tror mange turister går glipp av alle opplevelsene i mellom «attraksjonene».

Når han endelig kommer hjem så vet han at han vil sette ekstra pris på senga si, dusjen og kjøleskapet

Fantastisk

- Hvor skal du videre nå?

- Jeg skal sykle langs kystriksveien til Trondheim. Der skal jeg besøke noen, og så skal jeg videre sørover helt til Østerrike. Der skal jeg rekke en bursdag hos ei venninne som jeg fikk i Umeå.

Tilman sier han har hatt et fantastisk studieår i Umeå. Vinteren bød på usedvanlig mye snø og våren var usedvanlig varm.

I vinter var han for øvrig i Vesterålen på besøk med moren sin for å se nordlyset.

Godt sykkelvær

Saltenposten blir imponert over at turisten sykler bortimot 16 mil om dagen, som nesten er 100 miles. 100-miles er visst en måldistanse som mange løp og konkurranser har utenlands.

- Og hva synes du om været?

- Været passer meg utmerket. Det er fin temperatur å sykle i, forsikrer han.

- Lager du bål om kveldene?

- Nei, etter mat så stuper jeg i seng og sover.

Før han sykler videre får journalisten skrive navnet sitt på et postkort med mange andre navn. Det skal han gi til bursdagsbarnet når han kommer fram.

Powered by Labrador CMS