MER VEIPENGER. - Det blir satt av 58 milliarder kroner i året til veier de neste12 årene, forklarte statssekretær Tom Cato Karlsen (Frp) fra Bodø, da ahn var i møte i regionrådet på Fauske.
MER VEIPENGER. - Det blir satt av 58 milliarder kroner i året til veier de neste12 årene, forklarte statssekretær Tom Cato Karlsen (Frp) fra Bodø, da ahn var i møte i regionrådet på Fauske.

E6 utenfor sentrum tidligst i 2018

Omlegging av E6 utenfor Fauske sentrum kommer tidligst i perioden 2018 til 2022.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Det er klart etter at Salten regionråd har prioritert hvilke utbygginger de ønsker i Nasjonal Transportplan.

I utgangspunktet var denne saken egentlig satt opp i perioden 2022 til 2029, men ordfører Jørn Stene fremmet et forslag om at denne saken måtte flyttet frem til perioden 2018 til 2022.

På sjetteplass

Der står den nå på sjette og sisteplass på regionrådets prioritering til Nasjonal Transportplan de neste 12 årene.

Fauske har fått med omlegging av RV 80 fra Klungset til Søbbesva i samme periode. Der er Prioriteringene skal videre til fylkestinget før den blir sendt videre til de sentrale myndighetene.

Lang liste

Statssekretær Tom Cato Karlsen (Frp) som var i regionrådet, sier til Saltenposten at det aldri har det vært en slik liste over veiutbygging i Nordland som nå gjennomføres .

Han starter i sør fra Trøndelag-grensen med sin opplisting: Helgeland sør, Helgeland nord som går helt opp til Saltfjellet. Videre Tjernfjellet som nå bygges ut, samt at strekningen Sørelva - Borkamo skal fornyes. Det samme gjelder RV80 mellom Fauske og Bodø, pluss Bypakke Bodø

Mang veier

- Sørfold-tunnelene fornyes, og neste strekning er tunnelen gjennom Kråkmo. Dernest Hålogalandsbrua og flere nye veier i Vestrerålen, blant annet strekningen fra Å til Fiskebøl, samt Sortland - Bjørnefjell.

- Dette betyr at vi får et nytt hovedveinett i hele Nordland, sier statssekretæren som er svært så fornøyd med alle disse veiprosjektene.

Mye penger

Statssekretæren forteller videre at Nasjonal Transportplan (NTP) forlenges fra 10 til 12 år. Det skal brukes 700 milliarder kroner de neste 12 årene.

- Det er 200 milliarder kroner mer enn i forrige NTP-periode, forteller statssekretæren.

Powered by Labrador CMS