VANT. Elvene i 9B hadde den beste ideen til hva Vev-Al-Plast kan gjøre med et parti plastsekker som ikke kan brukes til det de var tiltenkt. Fra venstre:Kubra Erdogan, Hanna Sofie Imingen, Silje Heffermehl og Synnøve Laksosnes. Her er de sammen med juryen bestående av: Kjetil Sørbotten, Per-Gunnar Skotåm, Arnstein Hansen og Morten Nesby. Foto: Tarjei Abelsen
VANT. Elvene i 9B hadde den beste ideen til hva Vev-Al-Plast kan gjøre med et parti plastsekker som ikke kan brukes til det de var tiltenkt. Fra venstre:Kubra Erdogan, Hanna Sofie Imingen, Silje Heffermehl og Synnøve Laksosnes. Her er de sammen med juryen bestående av: Kjetil Sørbotten, Per-Gunnar Skotåm, Arnstein Hansen og Morten Nesby.

Ungt entreprenørskaps innovasjonsCamp:

- Det har kriblet i magen i hele dag

Det ble Vestmyra-dominans da rundt 250 elever møttes for å konkurrere på innovasjonscamp i Fauske idrettshall.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: I to av tre kategorier vant ungdomsskole-elever fra Vestmyra skole. Elevene fikk i morgentimene utdelt et oppdrag med å finne en løsning på en reell problemstilling.

I kategorien "byutvikling" vant 9B. Gjengen fra Vestmyra har hatt det spennende på innovasjonsleiren.
- Det har vært skikkelig spennende, og det har kriblet i magen hele dagen, sier Silje Heftermehl.

PRESENTASJON. Her holder gjengen fra Vestmyra 9B sin presentasjon. Foto: Tarjei Abelsen
PRESENTASJON. Her holder gjengen fra Vestmyra 9B sin presentasjon.

Hun har har hatt litt trening i presentasjon fra tidligere, og ble derfor viktig for gruppa når løsningen på oppdraget skulle legges fram for den store forsamlingen.
- Vi har lært at vi jobber best sammen. Jeg hadde nok ikke vunnet om jeg var alene, sier Synnøve Laksosnes.

VANT. Denne klassen fra Vestmyra skole vant oppdrag 2 som kom fra Amfisenteret om hvordan de blant annet kan gjøre det mer spennende å handle i Fauske. Fra venstre: Hussein Hassa Farah, Asbjørn Sletten, Sujinna Dangkao, Emma Kristin Teian og Markus Noresjø Olaussen. Foto: Tarjei Abelsen
VANT. Denne klassen fra Vestmyra skole vant oppdrag 2 som kom fra Amfisenteret om hvordan de blant annet kan gjøre det mer spennende å handle i Fauske. Fra venstre: Hussein Hassa Farah, Asbjørn Sletten, Sujinna Dangkao, Emma Kristin Teian og Markus Noresjø Olaussen.

Skal kose seg
Vinnerne fikk et gavekort på 1000 kroner fra Amfisenteret, et gavekort på 500 kroner fra Fauske næringsforum, samt kinobilletter til alle i gruppa.
- Vi skal sløse det bort og ha det litt gøy, slår Silje Heftermehl fast.
Det syns de at de har fortjent etter dagens jobb.
- Jeg var spent på presentasjonen og ville nesten ikke vinne. Men det gikk bra, sier Heftermehl.

Kreative evner
InnovasjonsCamp har vært et årlig arrangement i mange år, og arrangementet ledes for tiden av Hedda Seljeseth.
Det handler om å lære å være innovative, og finne forslag til hvordan problemer kan løses, sier Seljeseth.

VANT. Denne gjengen vant 'byutviklings'-oppgaven fra Fauske næringsforum. De går på Valnesfjord skole. Fra venstre: Lukas Holmegård, Leandra Nymark, Mia Pavall, Viktor Skundberg og Sigrid Rørvik. Foto: Tarjei Abelsen
VANT. Denne gjengen vant "byutviklings"-oppgaven fra Fauske næringsforum. De går på Valnesfjord skole. Fra venstre: Lukas Holmegård, Leandra Nymark, Mia Pavall, Viktor Skundberg og Sigrid Rørvik.

- Alle ideene som har kommet inn i løpet av dagen tar næringslivet med seg videre, for å se om det er noe de kan gjøre til virkelighet, sier Seljeseth.

Framtiden i salen
Gjennom jobben får de behov for sin kunnskap om samfunnet, matte og andre fag de har i det daglige.
- Vi vet at det er deler av ideene fra tidligere år som er kommet til nytte, sier Seljeseth.
Hun mener det er viktig å gi de unge en arena, hvor de kan være med å forme verden vi lever i.
- Det er framtiden som sitter her, og som skal styre i framtiden. Jeg tror de har ideer for framtiden, sier Seljeseth.

Powered by Labrador CMS