PARTIPOLITIKK IGJEN. Anne Stenhammer har ikke sittet på fylkestinget før, men hun gleder seg til å jobbe med politiske utfordringer igjen. Hun ligger i toppen på nominasjonsforslaget til SV. Dette bildet er fra et intervju vi hadde med henne etter hun pensjonerte seg fra å være programdirektør for UN Women i Sør-Asia. Foto: Sylvia Bredal
PARTIPOLITIKK IGJEN. Anne Stenhammer har ikke sittet på fylkestinget før, men hun gleder seg til å jobbe med politiske utfordringer igjen. Hun ligger i toppen på nominasjonsforslaget til SV. Dette bildet er fra et intervju vi hadde med henne etter hun pensjonerte seg fra å være programdirektør for UN Women i Sør-Asia.

Comeback i politikken

Anne Stenhammer (64) gleder seg til å ta fatt på utfordringer som Nordland har.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Hun står nemlig i toppen på nominasjonskomiteens liste-forslag til fylkestinget foran. Mindretallet i komiteen har Stenhammer på topp foran Marius Meisfjord Jøssevold fra Nesna, så nominasjonsmøtet i februar vil avgjøre om hun kommer inn som nummer en eller to. I dag har SV tre inne på tinget.

- Gledelig

- Dette var artig og gledelig. Jeg ser fram til å jobbe med store saker igjen, og jeg føler jeg har masse å gi. Utfordringene står i kø både med å få ungdommen tilbake til fylket for vi har et klart generasjonsskifte på gang. Men samferdsel på kryss, tvers og langs, kommunikasjon og næringsutvikling er også viktige saker, sier Stenhammer.

Samtidig er det kuttet mye i støtten til fylkespolitikken, og det liker hun ikke. Det blir vanskeligere å drive politikk med trange rammevilkår.

Ut til Værøy

Da Saltenposten fikk fatt i henne i går satt hun på ferga ut til Værøy, der hun og mannen Finn restaurerer huset til foreldrene hennes. Våren 2013 var hun ferdig med sitt engasjement i FN (UN Women) i India.

- Hvordan har tiden vært etterpå?

- Jo, jeg synes det har vært rimelig travelt. Jeg har måttet ta igjen tid sammen med barnebarn, familie og fosterbarn og gjøre slike ting som besteforeldre skal gjøre etter å ha vært hjemmefra i fem år. Men det har vært veldig fint.

Hun har også bidratt Fauna i folkehøgskoleprosjektet i Valnesfjord med å påvirke sitt politiske nettverk.

Bakgrunn

Stenhammer sin SV-bakgrunn er solid. Hun var med og stiftet partiet i Trondheim i 1975, og var tidligere med i SF (Sosialistisk folkeparti) allerede fra 1971. I 1978 kom hun til Fauske.

- Det ble åtte harde år for å få bygd opp partiet her, forteller hun, som i perioden 1992 til 2000 var ordfører i Fauske.

Stenhammer har også vært statssekretær i Utenriksdepartementet fra 2005-2007. På tredjeplass på lista kommer Mona Fagerås (42) fra Lofoten. På 14. plass finner vi for øvrig tidligere ordfører Frigg Ottar Os.

Powered by Labrador CMS