Stadig færre defineres som helt arbeidsledige, viser tall fra Nav i Nordland. I Fauske er utviklingen blant de beste i hele fylket.
Stadig færre defineres som helt arbeidsledige, viser tall fra Nav i Nordland. I Fauske er utviklingen blant de beste i hele fylket.

Arbeidsledigheten stuper i Fauske

Både Fauske og Saltdal har positiv utvikling i arbeidsledigheten, sammenlignet med juni 2015.

Publisert Sist oppdatert

INDRE SALTEN: Fauske gjør et byks og har hele 36 færre helt ledige, sammenlignet med for ett år siden.

Det er en bedring på 28 prosent. Målt i antall ledige er det fjerde beste resultat i hele Nordland fylke, kun slått av Bodø, Vestvågøy og Hadsel.

Saltdal kan vise til fire færre helt ledige i samme periode, en forbedring på åtte prosent

Ledigheten i Fauske er på 1,9 prosent av arbeidsstyrken, det samme som i Saltdal. Beiarn har 1,4 og Sørfold 2,6 prosent.

I Beiarn er det nå sju helt ledige, i Fauske 92, Saltdal 46 og i Sørfold er tallet 24.

I juni 2016 er det 3 077 helt ledige i Nordland, dette er 135 færre helt ledige enn på samme tid i fjor. Dette tilsvarer en arbeidsledighet på 2,5 prosent. I Norge sett under ett øker ledigheten i samme periode.
– Ledigheten i Nordland er i juni 2016 litt lavere enn i fjor på samme tid. Blant kvinner går ledigheten ned (-159), blant menn er det en økning i ledighet (+24). NAVs statistikk viser at industrien, butikk- og salgsarbeid og kontorarbeid rekrutterer flere mens det er en svak økning i ledigheten i bygg og anlegg, ingeniør- og IKT-fag, sier fylkesdirektør Cathrine Stavnes ved NAV Nordland.

I Nordland finner vi fortsatt flest ledige med bakgrunn fra industriarbeid (502), bygg- og anleggsarbeid (359) og serviceyrker (298).

Størst ledighetsnedgang fra juni i fjor finner vi innenfor yrkesbakgrunn industriarbeid der det nå er 49 færre helt ledige. Dette tilsvarer en ledighetsnedgang på 9 prosent for denne gruppen.

I juni er det totalt 1 160 helt arbeidsledige kvinner, en ledighetsprosent på 2,0. Dette er 159 færre personer enn i fjor. I juni er det totalt 1 917 helt arbeidsledige menn som gir en ledighetsprosent på 2,9. Det er en økning på 24 personer sammenlignet med samme måned i fjor.

De aldersgruppene som har høyest ledighet i prosent av arbeidsstyrken er aldersgruppen 25-29 med 4,6 prosent og 20-24 år med ledighet på 4,1 prosent. Deretter følger aldersgruppen 30-39 år med 3,2 prosent ledighet. Blant de yngste (19 år og under) er ledigheten på 1,6 prosent, men her er arbeidsstyrken forholdsvis liten.

Totalt har det vært en tilgang på 1 029 registrerte ledige stillinger i Nordland i juni. Dette er 92 færre stillinger enn i fjor på samme tid. Det er innenfor helse-, pleie og omsorg (+311) vi finner den største økningen i utlyste stillinger i forhold til samme måned i fjor.

Antall registrerte langtidsledige (helt ledig i mer enn 26 uker) er i juni på 774 personer. Det er en økning på 17 personer fra i fjor på samme tid.
Denne måneden er det registrert 2 303 korttidsledige i Nordland (helt ledig i mindre enn 26 uker). Det er 152 færre personer enn i samme måned i fjor.

Totalt er det 547 personer som er registrert som arbeidssøkere på tiltak i Nordland i juni. Dette er 64 flere enn på samme tid i fjor. Dermed er 0,4 prosent av arbeidsstyrken i Nordland på et arbeidsmarkedstiltak.

Ved utgangen av juni er det totalt 284 helt ledige permitterte i Nordland. Dette er 91 flere enn samme måned i fjor. De permitterte har i hovedsak bakgrunn fra fiskeindustri og annen industri.

Powered by Labrador CMS