AKSJONSKLARE. Både A-laget og damelaget i Fauske/Sprint sine spillere er bøssebærere under torsdagens Krafttak mot kreft, Fra venstre Lars Jonas Hjemaas, Janne Høgseth, Marius Fredriksen go Katarina Isaksen. Foto: Foto: Fauske/Sprint
AKSJONSKLARE. Både A-laget og damelaget i Fauske/Sprint sine spillere er bøssebærere under torsdagens Krafttak mot kreft, Fra venstre Lars Jonas Hjemaas, Janne Høgseth, Marius Fredriksen go Katarina Isaksen.

A- og damelaget i Sprint samler inn penger til kreftsaken

Torsdag kommer Sprint-spillere og russ på døra med bøsse.

Publisert Sist oppdatert

Torsdag er det aksjonsdag i Krafttak mot kreft, og hvert år oppfordres russen til å ta den viktigste russeknuten - den du får ved å gå med bøsse og samle inn penger til kreftforeningen.

I slutten av februar var daglig leder i Fauske/Sprint Tom Erik Lund på besøk hos årets russekull på Fauske videregående og holdt et foredrag om bøsseinnsamlingen ”Krafttak mot kreft”.

- Hele én av tre rammes av kreft. Ved hjelp av pengeinnsamlinger til forskning, kan vi for første gang si at tre av fire overlever, sa han til elevene.

Kommer på døra

Både russen og spillere fra både A-laget og damelaget i Fauske/Sprint stiller i år som bøssebærere.

- De som går ut henter bøssene klokka 17 og aksjonen pågår til de har dekket sine roder. Det er 70 roder i Fauske, sier Lund.

Han håper at de også får noen til å gå i for eksempel Sulis og gjerne også andre steder utenfor Fauske sentrum.

- Det er fullt mulig å gi penger på andre måter. Det er muligheter på vipps, eller du kan sende en tekstmelding med ordet ”GI” til 2277.

Formelt samarbeid

- Det er sjelden en klubb stiller seg bak oss på den måten Sprint gjør, sa Geir Ringvold i Kreftforeningen da samarbeidet med Fauske/Sprint ble formalisert i 2018.

Trener Tom Erik Lund hadde da lett litt etter noe laget kunne ha med seg som ga litt perspektiver på livet.

- Det vil jeg at spillerne skal ha. Og dette er en sak som mange har opplevd på nært hold. Vi synes det er en fin ting å gjøre, og det som løfter oss som mennesker, vil også løfte oss som fotballspillere, sa Lund den gang.

Ambassadører

I år skal både A-laget og damelaget være ambassadører for kreftforeningen.

- Det synes vi er stas. Her representerer vi noe som betyr noe for mange og er en viktig sak, sier Tom Erik Lund.

Powered by Labrador CMS