SKRINLEGGER KULTURHUS. Jørn Stene og den nye posisjonen i Fauske kommune kommer til å prioritere eldresatsing foran bygging av allaktivitetshus. Foto: Arild Bjørnbakk
SKRINLEGGER KULTURHUS. Jørn Stene og den nye posisjonen i Fauske kommune kommer til å prioritere eldresatsing foran bygging av allaktivitetshus.

Vraker kulturhuset

- Noe annet vil være en hån mot velgerne, sier Fauskes påtroppende ordfører.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: En av Felleslistas kampsaker inn mot valget var å få de eldre ut av dobbeltrom på sykehjemmet.

Det er noe Jørn Stene, Fauskes nye ordfører, akter å holde ord på.

Men det vil gå på bekostning av det vedtatte all-aktivitetshuset i sentrum.

- Vi har lovet velgerne å ta tak i den uholdbare situasjonen innenfor eldreomsorgen, og jeg oppfatter at de har gitt oss det mandatet gjennom valgresultatet. Da vil det være et hån mot dem om vi ikke skulle gjennomføre det vi har sagt vi skal, sier Stene.

Påklaget

Da vedtaket om bygging av kulturhuset ble gjort på kommunestyremøtet den 27. august, var det med hjelp av stemmene til Arbeiderpartiet, Høyre, Krf og Alt for innbyggerne. Men umiddelbart etter at byggingen var et faktum, klaget Felleslista saken inn for lovlighetskontroll hos Fylkesmannen i Nordland.

- Det var med bakgrunn i prosedyrene som ble fulgt og om dette kunne gjøres med de økonomiske rammene som er i kommunen at vi klaget det inn, sier Stene til Saltenposten.

Kommunestyret bestemte likevel at klagen skulle sendes uten oppsettende virkning, noe som ikke ville påvirke prosessen i mellomtida.

Ingen kontrakt

Men i tillegg til lovlighetskontrollen, ble kommunen saksøkt av en av de entreprenørene som ikke fikk bygge kulturhuset.

Skanska tok avgjørelsen om å gi Fauskebygg kontrakten til retten, og med saken berammet til 6. november, har ikke avtroppende ordfører Siv Anita Johnsen Brekke signert en kontrakt om bygging.

Blir ikke bygget

Slik sammensetningen er nå i kommunestyret, vil det heller ikke skje, uansett hva fylkesmannen måtte komme til i spørsmålet om vedtaket var lovlig gjennomført.

- Vi er et massivt flertall i kommunestyret som mener det er helt feil å bruke penger på et slikt prosjekt så lenge eldreomsorgen er i den situasjonen den er. Det er ikke bare Felleslista, SV og Rødt som mener det, men også FrP og Venstre er motstandere av dette. Derfor regner jeg med at det vil bli gjort noe med vedtaket om å bygge kulturhus, uansett utfall, sier Jørn Stene.

Ingen planer

- Hva vil den nye posisjonen gjøre med det gamle rådhuset, hvis det ikke blir kulturhus?

- Nå er det slik at vi skal gå løs på de viktigste oppgavene først, og det er å ta hånd om situasjonen i pleie og omsorg. Vi setter de eldre og barn og unge først, og får heller ta rådhuset når vi har mulighet til det. Vi har ikke en konkret plan med bygget, annet enn å bevare det som det er i første omgang, sier den nyvalgte ordføreren avslutningsvis.

Trist for Fauske

Siv Anita Johnsen Brekke frykter at det nye styret i kommunen vil skrinlegge kulturhuset for godt.

- Jeg lever i håpet over at den nye posisjonen ikke skal gjøre noe med vedtaket om byggingen, for det vil være svært skuffende om det ikke blir noe av. Men jeg vet jo hva de har sagt før valget, og jeg frykter dette vil skrinlegge byggingen for godt, sier ordfører Siv Anita Johnsen Brekke.

Ikke signert

Det eneste som hindrer at prosessen med inngåelse av kontraktsignering ikke er gjennomført, er søksmålet fra entreprenøren Skanska mot kommunen.

De mener at tilbudet fra Fauskebygg går ut over rammene som var lagt, og derfor må kjennes ugyldig.

- Det har gjort at det ikke er signert kontrakt mellom kommunen og Fauskebygg, bekrefter Johnsen Brekke overfor Saltenposten.

Saken er berammet til å komme opp i retten den 6. november.

Beklager

Den avtroppende ordføreren beklager at den nye posisjonen har signalisert sterkt at vedtaket om bygging vil bli reversert.

- Det er først og fremst trist for alle de som ønsker aktivitet i sentrum. For barn og unge, biblioteket og alle de som skulle bruke bygget, sier Johnsen Brekke.

Hun vil også presisere at midlene som skulle brukes til kulturhuset, ikke er noe som kan brukes på andre ting.

- Dette er ikke penger vi har på bok til andre ting. At disse settes opp mot andre formål blir helt feil, og det er leit at det framstilles slik, slår hun fast.

Powered by Labrador CMS